Intel dördüncü jenerasyon Optane belleklere geçiyor

Bellek dünyasında bir ihtilal yapmak için yola çıkan fakat Intel hanesine 1 milyar dolardan fazla ziyan yazdıran Optane bellekler dördüncü jenerasyona terfi ediyor. Bununla birlikte kesim pek Optane belleklerden yana değil.

Optane bellekler dördüncü kuşakta

NAND belleklerin temel aldığı değişken olmayan bellek teknolojisi üzerine inşa edilen 3DXPoint, NAND belleklere nazaran 1000 kat daha süratli ve 1000 kat daha fazla güçlü olabiliyor. Ayrıyeten standart belleklere nazaran 10 kat daha fazla yoğunluk ve kapasite sunabiliyor. Bu sayede maliyetler düşüyor, gecikme vakitleri azalıyor,kapasite ve performans artıyor. Micron ile iştirakini sonlandıran Intel, Optane isimlendirmesi ile yola devam etme kararı almıştı.

Intel Optane kısmında büyük ziyan

1 hf. evvel eklendi

Başlangıçta hem son kullanıcı hem de kurumsal tarafta satışa sunulan Optane bellekler yüksek maliyetler nedeniyle istediği başarıyı elde edemedi. Geçen yılın başlarında son kullanıcı kısmı kapatıldı ve yalnızca kurumsal alana odaklanıldı.

Bununla birlikte Optane belleklerin geleceği hayli karanlık çünkü Intel yaygın bir kullanım alanı elde edemedi. Dikey entegrasyonu 3D NAND belleklerin tersine hayli sıkıntı olduğu için PC kesiminde kurumsal dala kadar 4 farklı alanda 2 büyük Optane serisi mevcut.

Öteki taraftan PCIe 5.0 üzerinden bileşenlerin irtibat kurduğu CXL iç ilişki standardı da yavaş yavaş kendisine yer bulduğu için PCIe 4.0 üzerinde yükselen Optane bellekler geri planda kaldı. Üretimin yapıldığı tesislerin daha farklı bir pozisyona taşınması ve bir müddet evvel ferdî nedenlerle kısım menejeri Alper İlkbahar’ın ayrılışı da olumsuz yansıdı.  

Intel yeniden de Optane belleklerden vazgeçmek niyetinde değil. Dördüncü kuşak Optane bellekler için çalışmalar devam ederken bilhassa kar marjının yüksek olduğu sunucu sistemlerine yönelik olarak farklı tahlillerin piyasaya çıkması muhtemel. Bununla birlikte Intel tarafından ayrıntılı açıklamalar gelmemesi baş karıştırıyor.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • Ram Haberleri
  • Intel Optane belleklerin geleceği karanlık

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.