Intel en güçlü taşınabilir işlemcilerini duyurdu

Bir müddettir kendisi ortada olmasa da kimi markaların performans odaklı yeni dizüstü modellerinde kendisini göstermeye başlayan on ikinci jenerasyon Intel Core HX işlemci serisi nihayet tanıtıldı. 

On ikinci jenerasyon Intel Core HX işlemciler

Intel Core X olarak bildiğimiz performans odaklı işlemci serisine son veren firma yeni mimariler ile birlikte bunları biraz daha mobile entegre etmeye karar vermişti. Intel Alder Lake HX bunun birinci örneği oldu. 

Intel Core i9-12950HX ve Intel Core i9-12900HX daha evvel sızdırılmıştı. Amiral gemisi düzeyindeki bu işlemciler 8 performans ve 8 verimlilik çekirdeği barındırıyor. Epey kaslı olan işlemcilerde 1.55GHz suratında çalışan 32 kümeli Intel Xe grafik üniteleri bulunuyor. Taban güç tüketimi ise 55W. Farklı olarak Intel Core i9-12950HX işlemcisinde Intel vPro dayanağı ile ECC yani kusur düzeltme kodu yer alıyor. 

Intel Meteor Lake işlemcilerde plan değişikliği

1 gün evvel eklendi

Masa üstü performansını sunmayı amaçlayan seride Intel Core i7-12850HX ve Intel Core i7-12800HX işlemciler yeniden tıpkı çekirdek dizilimi ile geliyor. Saat frekanslar ve grafik performansı biraz azaltılırken Düzey 3 ön bellek de yeniden biraz kısılmış. Burada da vPro ve ECC takviyesi görüyoruz. Kalan 3 işlemci daha düşük çekirdek ölçeklendirmesi ve frekanslarla biraz daha maliyete odaklanıyor. 

PCI-Express 5.0 x16 PEG teması ekran kartlarına ayrılırken 128GB kapasiteye kadar DDR5/LPDDR5 (4800 MHz/5200 MHz) ve DDR4 (3200 MHz/LPDDR4 4267 MHz) takviyesi sunuluyor. 4×4 PCIe Gen 4.0 ise atanmış bir platform denetim merkezinden (PCH) elde edilebiliyor. 

İki adet M.2 NVMe Gen 4 slotu, 1 adet işlemciden gelen Gen 4 slotu, iki adede kadar Thunderbolt 4 denetimcisi, ECC kusur düzeltme takviyesi üzere özellikleri olan Alder Lake HX işlemciler için şimdiden 10 farklı iş istasyonu ve oyuncu dizüstü bilgisayarı hazırlanmış durumda. 
 

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • Intel Alder Lake HX işlemciler tanıtıldı

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.