Intel, Hindistan’a yonga fabrikası kurabilir

Global çip krizi yonga döküm tesislerine yatırımın ne kadar değerli olduğunu gösterdi. Geç de olsa kolları sıvayan yonga devleri neredeyse yüz milyar dolarlık yatırım planları yapıyor. Haliyle yatırıma uygun ülkeler de bundan en yeterli halde faydalanıyor.

Intel’den Hindistan atılımı

Yonga yatırımlarında birinci sırayı ABD alıyor. Intel, Samsung ve TSMC toplam ölçünün neredeyse yarısını ABD topraklarında harcayacak. Sonrasında Güney Kore, İtalya, Almanya, Tayvan üzere ülkeler geliyor. Hindistan da radara girmiş durumda.

Intel Bonanze Mine madencilik yongası tanıtıldı

15 sa. evvel eklendi

Intel’e yakın kaynaklar firmanın kısa mühlet evvel satın aldığı Tower Semiconductor üzerinden Hintli makamlar ile görüşmeler yürüttüğünü belirtiyor. Olağanda Tower Semiconductor yaklaşık 10 yıldır Hindistan’da bir yonga fabrikası için görüşme halindeydi lakin proje iptal kademesine gelmişti. Intel artık görüşmeleri tekrar alevlendirdi. Yakın periyotta görüşmelerin sonuçlanması bekleniyor.

Teknoloji yatırımlarına kıymetli vergi muafiyetleri sağlayan Hindistan bu açıdan devlerin de ilgisini çekiyor. Hükümetin Intel yatırımlarına sıcak bakması görüşmelerin tekrar başlamasında değerli bir etken oldu.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • Intel yeni bir yonga tesisi planlıyor

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.