Intel işlemciler çoklu yonga dizaynına geçiyor

24 çekirdeğe kadar ölçeklendirilebilen Raptor Lake işlemcileri ile masa sütünde AMD’ye hisse kaptırmamayı amaçlayan Intel önümüzdeki yıl çok enteresan bir dizayna geçiş yapacak.

Intel Meteor Lake ve Arrow Lake geliyor

AMD uzun vakittir çoklu yonga dizaynını eserlerinde kullanıyor. Bu dizaynda birden fazla işlemci yongası birleşerek bir paket oluşturuyor ve bir IO zarına bağlanıyor.

Intel’den x86 lisans atılımı

3 gün evvel eklendi

Intel ise 3 farklı yonga kesimi dizaynını benimsiyor. Bir modül Intel 4 olarak tanımlanan ve 5nm izleri taşıyan 7nm EUV sürecinde üretiliyor. İkinci modül TSMC tarafından 3nm olarak üretiliyor. Son modül ise 2nm karakteristiği taşıyan Intel 20A sürecine sahip. Bununla birlikte hangi kesimde hangi yonga yer alacak bilinmiyor. Firma bu modülleri karo olarak isimlendiriyor.

Yeniden melez çekirdek yapısını benimseyen mimaride Redwood Core performans ve Crestmont verimlilik çekirdekleri yer alıyor. Xe LP entegre grafik ise 352 kümeye kadar ölçeklendirilebiliyor. Karolarda platform güvenlik işlemcisi, entegre kuzey köprüsü, bellek denetimcisi, PCI-E kök kompleksi ve çeşitli üniteler yer alıyor.

Intel Meteor Lake mimarisi bu yılın sonunda tamamlanacak ve gelecek yıl piyasaya çıkacak. Arrow Lake ise 2024 yılını hedefliyor. 2024 sonrasında ise iki modüllü mimariye sahip Lunar Lake görünüyor. Bununla birlikte Intel döküm teknolojilerinin gidişatı bu yol haritasını direkt etkileyecek.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • Intel Meteor Lake neler sunacak?

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.