Intel kuantuma sağlam şifreleme tahlilleri geliştiriyor

Kuantum bilgisayarlar yakın gelecekte insanlığa elbet değerli yararlar sağlayacak. Bununla birlikte yeni periyotta şifreleme sistemlerini bekleyen bir tehlike var. O da kuantum saldırısı.

Intel’den kuantum atılımı

Bugüne kadar kullanıcı bilgilerinin korunması emeliyle pek çok şifreleme tekniği geliştirildi ve her yeni sürümde kırılması daha sıkıntı hale geliyor. Ne var ki kuantum bilgisayarlar sıkıntı şifrelemelerin üstesinden gelebiliyor.

Kuantum teknolojisi gelişmesini sürdürürken, post-kuantum uzmanları sanayinin önümüzdeki 10 ila 15 yıl içinde “milenyum böceği”ne misal bir çıkmazla karşı karşıya kalabileceğini kestirim ediyor. Bu çıkmaz, birçok kişi tarafından “Y2Q” olarak anılıyor.

Intel Project Amber neler sunuyor?

20 sa. evvel eklendi

Hem simetrik hem de açık anahtar kriptografisini etkileyen kuantum bilişim, tüm ekosistemin tahliller bulmak için yaratıcılık ve işbirliği sağlamasını gerektiriyor. Intel, performanstan ödün vermeksizin yeni jenerasyon güvenlik sağlayan 3. Jenerasyon Intel Xeon Ölçeklenebilir platformundaki yerleşik kripto hızlandırma üzere kuantuma sağlam yeniliklerle dala öncülük etmek için güçlü bir şifreleme teknolojisi çizgisini geliştiriyor.

Şirket, eserleri için kripto ana asıllarını oluşturdu, kuantum sonrası kripto standardizasyonu faaliyetlerine aktif bir biçimde katkıda bulundu ve şu anda National Institute of Standards and Technology Secure’un (Ulusal Standartlar ve İnançlı Teknoloji Enstitüsü – NIST) standardizasyon için düşündüğü yeni kripto algoritması ailelerini pahalandırıyor. Intel, kuantum bilgi sürecin oluşturduğu tehditlerle gayret etmek için basamaklı bir yaklaşım benimsedi:

  • Bilgi toplama sıkıntısını çözmek gayesiyle simetrik kripto algoritmaları için anahtar ve özet boyutlarını artırmak.
  • Üretici yazılımı ve yazılım doğrulaması üzere kod imzalama uygulamalarının sağlamlığını kuantuma güçlü algoritmalarla artırmak. Bu, berbat maksatlı kod çalıştırmak için klasik kriptoyu bozan hücumlara karşı korunma sağlamaya yardımcı oluyor.
  • İnternetin güvenliğini sağlamak için NIST tarafından standardize edilen kuantum sonrası kripto algoritmalarını kullanmak. Bu, çevrimiçi süreçlerin güvenliğini sağlamak için gerekli olan anahtar kapsülleme ve dijital imza algoritmalarını içeriyor.
  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • Şifreleme teknikleri kuantuma sağlam mı?

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.