Intel Meteor Lake büsbütün TSMC tarafından üretilebilir

Alder Lake tabanlı işlemcileri ile rakibi AMD’ye hisse kaptırmamayı amaçlayan Intel’in yılın üçüncü çeyreğinde Raptor Lake mimarisine başlaması bekleniyor. Daha yüksek performans ve daha yüksek ön bellek kapasitesi ile gelecek olan Raptor Lake ardından Meteor Lake mimarisi bekleniyor. 

Meteor Lake mimarisi neler sunacak?

On dördüncü jenerasyon işlemcileri barındıracak olan Meteor Lake mimarisi firmanın 5nm izleri taşıyan 7nm EUV süreci ile üretilecekti. Ne var ki bilhassa Apple M1 ile verimlilik konusunun daha fazla ön plana çıkması Intel’in stratejisinde de değişikliğe neden oldu. 

Intel’den değerli satın alım

3 gün evvel eklendi

Kaynaklardan gelen bilgilere nazaran Meteor Lake mimarisinin tamamı TSMC tarafından 5nm sürecinde üretilecek. Olağanda TSMC’nin yalnızca grafik ünitesini ve girdi-çıktı denetim ünitelerini 5nm sürecinde üretmesi planlanıyordu. Böylelikle daha verimli bir yapı elde edilecek. 

Meteor Lake platformunun gelecek yıl piyasada olması bekleniyor. Çoklu yonga tasarımı, yeni kuşak grafik motoru, entegre yapay zekâ hızlandırıcı, melez çekirdek yapısı, artan performans halinde yenilikler bizi bekliyor olacak. 
 

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • Intel Meteor Lake işlemcilerde plan değişikliği

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.