Intel Optane bellek kısmı kanayan yara haline geldi

Micron ile birlikte bellek dünyasında bir ihtilal yapma sloganıyla yola çıkan Intel dediği üzere devrimsel performansa imza atan 3D XPoint isminde bir teknoloji geliştirdi. Ne var ki yüksek maliyetler projeyi atıl bıraktı.  

Intel Optane kan kaybediyor 

Klasik belleklere nazaran 1000 kat daha uygun girdi-çıktı performansı vadeden 3D XPoint teknolojisi ayrıyeten 1000 kata kadar da sağlam. Ayrıyeten standart belleklere nazaran 10 kat daha fazla yoğunluk ve kapasite sunabiliyor. Bu sayede maliyetler düşüyor, gecikme vakitleri azalıyor, kapasite ve performans artıyor. 

Intel’den AMD’ye tenkit

4 gün evvel eklendi

 

Intel bu projede Optane ismiyle yola devam etme kararı aldı. Micron ise iştiraki sonlandırarak tesisleri 1.5 milyar dolar karşılığında Intel’den satın aldı. Ne var ki 3D XPoint çalışmalarını daha fazla sürdüremedi ve tesisleri kapattı.  

Intel de bir müddettir Optane bellekler geliştiriyor ve piyasaya sürüyor. Ne var ki yüksek maliyetler nedeniyle kitlesel bir benimsenme olmadı. Bu yüzden de gelirler masrafları karşılamamaya başladı.  

2020 yılı mali tablolarında Intel’in 576 milyon dolar civarında bir kaybının olduğu ortaya çıkmıştı. 2021 mali tablolarında ise 530 milyon dolar civarında bir kaybın olduğu kestirim ediliyor. Yani iki yılda 1 milyar dolardan fazla ziyan oluştu.  

Intel’in bu durumu daha ne kadar sürdürebileceği merak konusu. Hala Optane bellekler için geniş bir iştirak fırsatı oluşmuş değil. Intel bu formda yatırım yapmaya devam ederse önümüzdeki 5 yılda 2.5 milyar dolardan fazla ziyan oluşacak.  

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • Intel Optane kısmında büyük ziyan

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.