Intel Project Amber tanıtıldı

Bulut altyapılarının giderek yaygın hale gelmesi bilhassa pandemi devrindeki uzaktan çalışma mecburiliği ile birlikte sürat kazandı. Bununla birlikte şirketlerin bedelli bilgilerini muhafazası da zorlaştı. Intel bu probleme yönelik olarak Project Amber tahlilini duyurdu.

Project Amber nedir?

Bâtın bir bilgi süreç ortamında inancın temel desteği, doğrulama ya da kanıtlama denilen bir süreçle oluşturulur. Bu güvenilirliğin doğrulanması, daha hassas iş yüklerini buluta taşırken müşterilerin bilgilerini ve fikri mülkiyetlerini muhafazası için kritik bir ihtiyaçtır.

Intel Arc eserleri gecikiyor

23 sa. evvel eklendi

Intel Project Amber tahlili işletmelere bir bilgi süreç varlığının bulut, uç ve şirket içi ortamlarında uzaktan güvenilirlik doğrulamasını sağlıyor. Ayrıyeten saklı bilgi süreç iş yüklerini barındıran altyapı sağlayıcısından bağımsız çalışıyor.

Intel Xeon Ölçeklenebilir platformunda bulunan Intel Software Guard Extensions (Intel SGX); bugün kapalı bilgi sürece güç katan temel teknolojilerden biri ve tertipli olarak hassas bilgiler işleyen işletmeler için yararlı bulut kullanımı durumlarına imkan tanıyor.

Buluttan bağımsız olacak halde tasarlanan bu hizmet; genel bulutta, özel/hibrit bulut içerisinde ve uçta zımnî bilgi süreç iş yüklerini destekleyecek. Kanıtlama sağlamak için bir üçüncü tarafı sürece dahil etmek, kullanıcılara saklı bilgi süreç teminatı sağlamak için bağımsızlık ve tarafsızlık sunmaya yardımcı oluyor.

Project Amber zımnî bilgi süreç taahhüdünü ileri taşımak hedefiyle üçüncü taraf kanıtlaması için yeni bir çoklu bulut, çoklu sağlam yürütme ortamı hizmeti oluşturma eforlarının birinci adımı olarak gösteriliyor.

Project Amber birinci sürümünde; sanal olmayan şoförler (bare metal container), sanal makineler (VM’ler) ve Intel TEE’leri kullanan sanal makinelerde çalışan şoförler olarak dağıtılan kapalı bilgi süreç iş yüklerini desteklemeyi amaçlıyor.

Intel ayrıyeten Project Amber üzere inanç hizmetlerini aktifleştirmek için bağımsız yazılım satıcıları (ISV’ler) ile birlikte çalışıyor. ISV’lerin yazılımları ve hizmetleri artırmak için Project Amber’ı etkinleştirmesini sağlayan API’lar üzere yeni yazılım araçları, Intel’in platformlarını ve teknolojilerini tamamlayacak ve müşterilere ve ortaklara daha fazla paha katacak.

Intel, 2022’nin ikinci yarısında Project Amber’ın bir müşteri pilot uygulamasını başlatmayı ve akabinde 2023’ün birinci yarısında genel kullanımına sunmayı planlıyor.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • Intel Project Amber neler sunuyor?

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.