Intel Xeon platformuna da verimlilik çekirdekleri geliyor

Intel’in 56 çekirdeğe kadar ölçeklendirilebilen ve 100MB düzeyine kadar toplam ön bellek sunan Sapphire Rapids işlemciler, sunucu tarafında AMD’nin önünü kesmek için yakın vakitte piyasada olacak. Intel’in yol haritası ise enteresan değişikliklere hamile.

Intel Xeon işlemcilerde verimlilik çekirdekleri

Bu yıl Sapphire Rapids işlemciler 10nm sürecinde geliştirilecek ve Intel’in pazar hissesini arttırmaya yardımcı olacak. 2023 yılında ise Emerald Rapids işlemciler muhtemelen mimariyi değiştirmeden biraz daha optimize edilmiş üretim süreciyle karşımıza çıkacak.

48 çekirdekli Intel Sapphire Rapids etkileyici sonuçlar alıyor

3 gün evvel eklendi

2024 yılı ise Intel’in çoklu çekirdek yapısına geçtiği devir olacak. Granite Rapids mimarisi performans çekirdeklerine odaklanırken Sierra Forest ise verimlilik çekirdeklerine odaklanacak. Olağanda Intel’in 2023 yılında geçiş yapması bekleniyordu fakat işler beklendiği üzere gitmedi. Intel’in 7nm+ formunda daha gelişmiş bir süreç kullanacağı söz ediliyor.

Performans çekirdekleri sunucularda en güçlü süreçlere odaklanırken verimlilik çekirdekleri de gecikmeyi pek önemsemeyen yüklere odaklanacak. Verimlilik çekirdeklerinin müşterilerin ağır talebi üzerine tasarlandığı tabir ediliyor. E ve P çekirdekleri soket uyumlu olacak fakat farklı katmanlar sayesinde müşterilerin taleplerine nazaran yapılandırılabilecek.

Bununla birlikte Intel’in işi epeyce sıkıntı çünkü 2023 yılında AMD’nin çoklu çekirdek yapısına geçmesi bekleniyor. Yani bir yıl evvel. Performans ve verimlilik çekirdekleri ise 5nm sürecinde geliştirilecek.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • Intel sunucularda çoklu çekirdek yapısına geçiyor

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.