Intel yine taşınabilir dünyaya dönüyor

Bundan neredeyse 12 yıl evvel Intel, rakiplerini korkutacak bir adım atmış ve Atom mimarisini taşınabilir aygıt dünyasına sunmuştu. Atom işlemciler o devir akıllı telefon ve bilgisayarlarda uzunluk göstererek tezli olmaya çalışmıştı. Ne var ki işler beklendiği üzere gitmedi.

Intel tekrar taşınabilir dünyaya adım atacak

2 ve 4 çekirdek ölçeklendirmesi yanında tatmin edici grafik üniteleri o periyot performans manasında ARM mimarisini hayli zorlamıştı. Hintli Lava bu mimariyi en çok benimseyen firma olmuştu.

Intel Optane kısmında büyük ziyan

6 gün evvel eklendi

Bir kaç yıl Intel taşınabilir dünyada kendisine yer buldu fakat gerek performans tarafında ARM mimarisinin öne geçmeye başlaması gerekse TSMC’nin taşınabilir yonga üretimine karşı Intel’in atak yapmayarak x86 üretimine kıymet vermesi Atom mimarisinin de sonu oldu. Intel bir müddet üretime orta verdikten sonra Atom mimarisini giriş düzeyi taşınabilir sistemlere yönelik tekrar dizayn etti.

Intel’in açtığı yeni iş konumları firmanın tekrar taşınabilir dünyaya döneceğinin sinyallerini veriyor. Bu dönüş biraz daha grafik ünitesi tarafında olacak. Samsung ve AMD iş birliğinde olduğu üzere Mali grafik ünitesinin yerine kullanılacak alternatif bir düşük güç yongası planlanıyor.

Kaynaklar ARM ve Imagination Technologies merkezlerine yakın bölgelerde ofisler açan Intel’in buradan mühendis kapabilmek için görüşmeler yaptığını da belirtiyor. Böylelikle süratli bir formda deneyim geliştirebilecek. Aslında Raja Khoduri de Imagination devrinde düşük güç tüketen grafik üniteleri konusunda deneyim sahibi olmuştu. Kurulacak yeni taşınabilir grafik ünitesi önümüzdeki devirde Intel’in yeni ataklarını yönetecek.

  • Anasayfa
  • Taşınabilir Teknolojiler
  • Cep Telefonları Haberleri
  • Intel’den sürpriz taşınabilir aygıt atağı

About admin

Check Also

50MP ana kameralı Vivo Y75 4G tanıtıldı! İşte ayrıntılar

Vivo bugün yeni 4G dayanaklı modeli Vivo Y75'i piyasaya sürdü. Fiyatına nazaran kâfi özellikler sunan Vivo Y75, 50MP ana kamerası ile dikkat ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.