Intel’in 13.nesil işlemcileri ayrıntılandı: Çekirdek sayıları artıyor

Yatırımcılar için düzenlenen bir aktiflikte 13.nesil Raptor Lake işlemcilerin birinci mühendislik örneğini tanıtan Intel, 7 nm süreç teknolojisi ile üretilecek yongalar hakkında yeni ayrıntılar paylaştı.

Çekirdek sayısı artıyor

Bilindiği üzere 12.nesil Alder Lake mimarisi performans ve verimlilik çekirdeklerinden oluşan hibrit bir yapıya sahip. Bu yapıyı devam ettirecek Raptor Lake mimarisi ise, çekirdek sayılarını 24’e, iş parçacığı sayılarını ise 32 adete kadar yükseltecek. Intel’in açıklamarına nazaran çift haneli bir performans artışı sunacak yeni yongalar, ayrıyeten LGA 1700 soketi ile uyumlu olacak ve DDR4 bellekleri desteklemeye devam edecek.

Intel, kripto bölümüne özel madencilik ekipmanı üretecek

4 gün evvel eklendi

Büyük bir performans artışının yanı sıra geliştirilmiş sürat aşırtma özelliklerine beraberinde getirecek yeni mimarinin birinci tüketici CPU’ları 8 adet performans, 16 adet verimlilik çekirdeği ile gelecek. Bununla birlikte Alder Lake’den iki kat daha fazla ‘küçük’ çekirdek sayısına sahip olacak.

Yeni işlemcilerin çıkış tarihi bilinmiyor olsa da, 2022 yılı içerisinde ve AMD’nin Zen4 Ryzen 7000 serisi ile tıpkı vakitlerde piyasaya sürüleceğini söyleyebiliriz.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • Intel’in 13.nesil işlemcilerinde çekirdek sayıları yükseliyor

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.