iPad satışlarında düşüş var lakin Apple hala tablet pazarında başkan

Covid-19 pandemisi ile dünya genelinde tablet satışları önemli manada artmıştı. Lakin okullar ve ofislerin geri açılması ile tablet pazarında düşüşler başladı. Yeni raporlara nazaran Apple, düşüş gösterdi fakat hala önder.

Apple %31,5’lik pazar hissesi ile önder

IDC raporları, dünya tablet pazarının dağılımını gözler önüne seriyor. Datalara nazaran 2022’nin birinci çeyreğinde dünya genelinde 38,4 milyon tablet satışı yapılmış durumda, bu da evvelki yılın birinci çeyreğine nazaran %3.9’luk bir düşüşü gösteriyor. Apple, 12,1 milyon iPad satışı ile liderlik gösteriyor. Lakin Apple, geçtiğimiz yıl %31,7 pazar hissesini %31.5’e düşürmüş durumda. Genel manada Apple, %4,6’lık gerileme kaybederken Samsung, %3,5 büyütme kaydetmiş durumda. Bahis ile ilgili açıklama yapan Apple CFO’su Luca Maestri, iPad dışında her alanda büyüdüklerini lakin iPad gelirlerinde %2 gerileme kaydettiklerini belirtti lakin durumun sorumlusu olarak tedarik kısıtlamalarını gösterdi.

%31,5’lik pazar hissesi ile Apple başkanken Samsung, %21,1’lik pazar hissesi ile ikinciliği kapmış durumda. Samsung’un gerisinden ise sırası ile Amazon, Lenovo ve Huawei geliyor. IDC’ye nazaran OPPO ve Xiaomi’nin tablet pazarındaki yaptığı yeni atılımlar ise gelecek yıllarda pazar hissesinden daha büyük kesimler almalarını sağlayacak. Chromebook satışlarında ise Lenovo 1,2 milyon satış ile önder durumda. Lakin toplam Chromebook satışları 5,1 milyon ünite ile sadece iPad satışlarının bile çok gerisinde.

  • Anasayfa
  • Apple
  • iPad Haberleri
  • iPad satışlarında gerileme var. Samsung ise büyüme gösteriyor

About admin

Check Also

50MP ana kameralı Vivo Y75 4G tanıtıldı! İşte ayrıntılar

Vivo bugün yeni 4G dayanaklı modeli Vivo Y75'i piyasaya sürdü. Fiyatına nazaran kâfi özellikler sunan Vivo Y75, 50MP ana kamerası ile dikkat ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.