İşitme kaybı tedavisi için yeni bir usul geliştirildi

Northwestern Üniversitesi bilim insanları, yaşlanma, gürültü ve kimi kanser tedavisi ilaçlarına bağlı işitme kaybının nedenlerini ele alarak geri dönüşü olmayan işitme kaybı tedavisi için kıymetli bir atılım gerçekleştirdiler.

İç tüy hücrelerini dış tüy hücrelerine dönüştürmek

İç kulağı çevreleyen ve işitme duyusu için temel duyu hücreleri olan kulak tüy hücrelerine odaklanılan çalışmada, yaşlanma ve çok gürültü üzere etmenlerin hücrelerin vefatına neden olması sonrasında yaşanan işitmede geri dönüşü olmayan bozulmanın önlenmesi yahut kaybın geri getirilmesi ismine kulak tüy hücrelerinin yenilenmesi için yeni bir tedavi metodu araştırıldı.

Mevti sağırlık ve işitme kaybına neden olan, embriyoda gelişen ve sonrasında çoğalmayan dış tüy hücreleri, ses dalgalarından gelen basınca reaksiyon olarak genişleyip büzülerek iç tüy hücrelerinin sesleri nöronlara iletmesi için sesi yükseltiyor.

Araştırmacılar, fareler üzerinde yaptıkları deneyler sonucunda iç ve dış tüylü hücre farklılaşmasının ana düzenleyicisi olarak tanımladıkları TBX2 ismi verilen ana gen anahtarı üzerinde çalışma yapmaları gerektiğini anladılar ve sonrasında gerçekleştirilen çalışmalarda gen bloke edildiğinde, iç tüy hücresinin bir dış tüy hücresi haline geldiğini gözlemlediler.

Deniz kabuğundan ilham alınarak kollayıcı gereç geliştirildi

1 gün evvel eklendi

Araştırma grubu, geni açıp kapatarak bir hücreyi iki yönlü(hem iç tüy hücresi hem dış tüy hücresi) olarak kullanmanın işitme kaybının tedavisi için gerçekleştirilebilecek değerli bir yol olduğunu söylüyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • İşitme kaybı tedavisi için yeni bir metot geliştirildi

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.