İsviçre rulosundan esinlenerek dünyanın en küçük pili geliştirildi

Elektronik alanındaki gelişmelerle bir arada bunlara güç sağlayacak teknolojiler de geliştirilmeye devam ediyor. Son olarak çok daha küçük objelerin çalışmalarına odaklanan bilim insanları, mikro ölçekli bir pil geliştirmeyi başardılar. Araştırma takımı mikro pili geliştirirken bir kek olan İsviçre rulosundan esinlendiklerini belirtiyorlar.

Kekten esinlenerek mikro pil geliştirmek

Chemnitz Teknoloji Üniversitesi bilim insanları, akıllı toz uygulamalarında (küçük mikro elektronik cihazlar) kullanılabilecek dünyanın en küçük pilini ürettiler. Araştırma takımı pili üretmek için polimerik, metalik ve dielektrik gereçlerden oluşan ince katmanların bir silikon devre levhası yüzeyi üzerine arka arda kaplanmasıyla doğal tansiyona sahip katmanlı bir sistem oluşturdular.

Gerçekleşen mekanik tansiyon,oluşturulan ince katmanlı sistemin katmanlarının geri çekilerek İsviçre rulosu mimarisine dönüşmek için birbirlerinin etrafında yuvarlanarak kendinden sarımlı bir silindir mikro pil oluşturulmasını sağlıyor. Takım, bu sistemin yerleşik çip üretim teknolojileriyle uyumlu olduğunu ve bir silikon devre levhası yüzeyinde yüksek verimli mikro piller üretebilmesine imkan tanıdığını söylüyor.

Oluşturulan pil, bir milimetre kareden değerli ölçüde daha küçük ve santimetre kare başına asgarî 100 mikrowatt saat güç yoğunluğuna sahip.

Nükleer füzyon teknolojisi alanında yeni bir rekor kırıldı

1 hf. evvel eklendi

Araştırma grubu, geliştirdikleri bu yolla dünyanın en küçük bilgisayar çiplerine yaklaşık on saat boyunca güç sağlayabilen şarj edilebilir mikro piller üretilebileceğini belirtiyor. Objelerin İnterneti, minyatür tıbbi implantlar, mikro robotik sistemler ve ultra esnek elektronikler üzere alanlarda geleceğin mikro ve nano elektronik sensör ve aktüatör teknolojilerin bu pillerin mümkün kullanım alanları olarak gösteriliyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Güç Haberleri
  • Dünyanın en küçük pili, bir kekten esinlenerek geliştirildi

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.