‘İyi’ bağırsak bakterilerini antibiyotiklerden koruyacak bir prosedür geliştirildi

Antibiyotikler yalnızca enfeksiyona neden olan patojenik bakterileri öldürmekle kalmıyor, tıpkı vakitte insan mikrobiyotasını oluşturan çok ölçüde “iyi” bakteriyi de öldürüyor. Yeni bir çalışmayla, antibiyotiklerin yararlı bağırsak bakterilerine verebileceği ziyanı önleyebilecek bir yol geliştirildi.

Antibiyotiklerin yararlı bakteriler üzerindeki tesirini azaltma

Harvard Üniversitesi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü(MIT) bilim insanları, antibiyotik kullanımından sindirim sisteminin doğal florasını muhafazaya yardımcı olacak yeni bir yol geliştirdiler. Grup, bunu yaygın olarak kullanılan antibiyotiklerle birlikte verildiğinde, mühendislik eseri bir canlı biyoterapötik eser (eLBP) sayesinde gerçekleştirecek.

Bilim insanları, beta-laktam ismi verilen bir antibiyotik sınıfını parçalayan bir enzimi inançlı bir biçimde üretmeyi başardılar. eLBP, antibiyotiklerle birlikte verildiğinde ‘disbiyoz‘ olarak bilinen ve birçok otoimmün, metabolik ve nörolojik hastalık için bir risk faktörü oluşturmasına sebep olan antibiyotiklerin bağırsak mikrobiyomlarına hasar verme teşebbüsünü engelliyor.

Fareler üzerinde gerçekleştirilen çalışma kapsamında bağırsaktaki antibiyotikleri parçalayan eLBP’nin, kandaki antibiyotik konsantrasyonunu değiştirmediği ve mikrobiyal çeşitlilik düzeyini müdafaaya yardımcı olduğu gözlemlendi.

E-scooter yaralanma oranları motosikletlerden daha yüksek

4 gün evvel eklendi

Grup, eLBP‘nin yakında hazır olacağını söylerken araştırmanın baş müellifi Andrés Cubillos-Ruiz, “Artık bu canlı terapileri hastalara ulaştırmaya odaklanıyoruz ve tesirli, kısa ve ucuz bir klinik araştırmanın dizaynını sonlandırıyoruz.” sözlerinde bulundu.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • Bağırsak mikrobiyomunu antibiyotiklerden koruyacak yol bulundu

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.