İzmir’de üretilen havalimanı itfaiye araçları 12 ülkede kullanılıyor

Dünyanın önde gelen itfaiye aracı üreticilerinden Volkan İtfaiye, Türkiye’deki havalimanlarında da kullanılan “Lion” serisi itfaiye araçlarını dünyanın dört bir yanına ihraç ediyor.

Havalimanlarında çıkabilecek muhtemel yangınlara karşı süratli ve aktif müdahale edebilecek biçimde tasarlanan ve gerekli teknik donanıma sahip 100’den fazla Lion, Azerbaycan, Sırbistan, Malezya, Endonezya, Maldivler, Uganda, Pakistan, Nijerya, Yemen, Senegal, Romanya, Libya’daki havalimanlarında kullanılıyor.

Milletlerarası standartlarda üretilen araçlar, yüksek motor gücüne ve torka sahip. Türk malı havalimanı itfaiye araçları, 8X8, 6X6 ve 4X4 modelleriyle toprak saha ve arazi tipine uygun üretiliyor. Araçlar arama kurtarma faaliyetlerinde de vazife yapabiliyor.

Lion’un çatıda ve tamponunda konuşlandırılmış olan monitörler, bu araçlar için geliştirilmiş, yüksek verimli, sessiz ve bakım gerektirmeyen pompa tarafından enerjilendirilmiş su ve köpüğü 90 metre ve üzerinde istenilen tarafta atabilme imkanı sağlıyor. Yüksek verimlilik için tüm şasi, yürüyen aksam, yangın söndürme donanımı özel olarak geliştirilen aracın tüm hareketleri elektronik denetimli.

2022 Skoda Fabia Monte Carlo tanıtıldı: İşte özellikleri

5 sa. evvel eklendi

Lion serisi birçok farklı yetenek ve işleve sahip olmasına karşın tek bir operatör tarafından çarçabuk kullanılabilecek kadar yalın bir özellik gösteriyor. Su işlerken birebir anda muhakkak süratte ilerleyip tırmanabilme özelliğine sahip Lion serisi araçlarda, şoför ve takım kabini yükseklik ve hacim açısından dünyadaki benzerlerinden ayrılıyor. Şoför dahil 6 kişi takım kabininde çalışabiliyor. Şok emiciler ve kaliteli izolasyon sayesinde gürültü ve titreşim en aza indirilerek kabinde üst seviye konfor sağlanıyor.

Lion’un 8×8 modelinde 17 bin litre su, 2 bin litre köpük tankı, 6×6 modelinde 12 bin 500 litre su, 1500 litre köpük tankı, 4×4 modelinde 6 bin 200 litre su, 800 litre köpük tankı bulunuyor.

2022 üretimin yüzde 65’i ihracat siparişlerinden

Volkan İtfaiye, geçen yıl üretimin yarısından fazlasını ihraç etti. Şirketin 2022 üretiminin yüzde 65’i ihracat siparişlerinden oluşuyor.

Her sene ihracatı artırmayı, şimdi yer almadıkları pazarlardan hisse alabilmeyi amaçlayan şirket, bu yıl şu ana kadar alınan siparişler kapsamında Malezya’ya 17, Libya’ya 4, Nijerya’ya 8 olmak üzere 29 Lion daha teslim edecek. Volkan İtfaiye, cirosunun yüzde 90’ını ihracattan elde etmeyi hedefliyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Araba Teknolojileri Haberleri
  • İzmir’de üretilen havalimanı itfaiye araçları 12 ülkede vazifede

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.