Jaguar Land Rover ve NVIDIA’dan otonom araçlar için iş birliği

Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörlüğünü üstlendiği Jaguar ve Land Rover, “Reimagine” stratejisinin modülü olarak önder teknoloji firması NVIDIA ile iş birliği yaptı. Kalite, teknoloji ve sürdürülebilirlikte yeni ölçütler belirlemek için çok kıymetli bir adım olan bu stratejik iştirakle Jaguar ve Land Rover markaları, müşterilerine otonom sürüş ile yapay zekâ takviyeli hizmetler sunacak. 

Sürdürülebilirlik ve elektrikli mobiliteyi odak noktasına alan Jaguar Land Rover, NVIDIA ile gerçekleştirdiği birlikteliğin birinci sonuçlarını 2025 yılında almayı hedefliyor.

NVIDIA DRIVETM yazılımının tarifli olduğu platform üzerine inşa edilecek yeni Jaguar ve Land Rover araçları; geniş etkin güvenlik sistemi, otonom sürüş ve otomatik park etme özelliklerinin yanı sıra şoför dayanak sistemlerini de sunmaya başlayacak. Sistem, araç içinde şoför ve yolcu izlemeye ek olarak araç içi ortamın gelişmiş görselleştirmesini de üstün yapay zekâ özellikleriyle bünyesinde barındıracak. 

Volkswagen, Huawei’nin otonom sürüş kısmını satın alabilir

3 sa. evvel eklendi

Reimagine stratejisiyle kalıcı bir sürdürülebilirlik hedefleyen Jaguar Land Rover, bağlantılı hizmetler ve data merkezli ekosistemin oluşturulmasını odağına alacak. Bu yeni iş birliği ile birlikte Jaguar ve Land Rover araçlarında kullanılacak bilgisayar takviyeli sistem, NVIDIA DRIVE HyperionTM tabanlı DRIVE OrinTM olarak tanımlanıyor.

Sistem kapsamındaki DRIVE AV ve DRIVE IX yazılımları aracın emniyet, güvenlik ve ağ sistemlerini denetim edecek. DRIVE OrinTM aracın yapay zekâ beyni olarak Jaguar Land Rover İşletim Sistemini çalıştırırken Drive HyperionTM ise merkezi hudut sistemi niteliğinde bir vazife üstleniyor olacak. 

NVIDIA ve Jaguar Land Rover iştiraki tüm bu öncü teknolojik gelişmelere ek olarak AI tabanlı yazılımları geliştirmek için de çalışacak. NVIDIA DGXTM ve gerçek vakitli fizikî simülasyon olan NVIDIA OmniverseTM üzerine şurası DRIVE Sim yazılımı, kurum içi geliştirilen bilgi merkezi tahlillerinden en üst düzeyde yararlanacak. Jaguar Land Rover’ın yazılım tarifli özellikleri ve uçtan uca doğrulama mimarisi araçlara kablosuz olarak yazılım güncelleme imkânı sunacak. 

İngiliz markanın geleceğine ışık tutması için oluşturulan yeni stratejisi Reimagine, elektrifikasyon, ilişkili hizmetler, bilgi merkezi ve otonom sürüş teknolojilerinin tamamını kapsayan yeni bir yaklaşım olarak tanımlanıyor. 2,5 milyar sterlin bütçeye sahip bu strateji doğrultusunda Jaguar Land Rover, 2039 yılına kadar tedarik zincirinden, eserlerine ve operasyonlarına kadar tüm alanlarda karbon nötr olmayı amaçlıyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Araba Teknolojileri Haberleri
  • Jaguar Land Rover ve NVIDIA’dan otonom araçlar için iş birliği

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.