Joby’nin eVTOL prototipi test uçuşu sırasında kaza yaptı

Kaliforniya merkezli Joby Aviation, iki deneysel prototip elektrikli dikey kalkış ve iniş uçağından(eVTOL) birinin uçuş testi sırasında bir kaza yaşandığını açıkladı. Açıklanan bilgilere uçak performansının belirlenmesi için hudutları zorlanırken kaza yaşandı. Olay sırasında rastgele bir yaralanmanın olmadığı belirtildi.

Kaza sonrası şirket payları düştü

ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’na(SEC) gönderilen bir belgeyle eVTOL hava taksileri geliştiren şirketlerden birisi olan Joby Aviation, N542AJ kuyruk numaralı bir uçak prototipinin kaza yaptığını duyurdu.

Uzaktan kumanda edilen prototipin uçuş izleme datalarına nazaran performans hudutlarının zorlandığı görülüyor. Dairesel bir rotaya sahip uçağın daha evvel belirtilen 322 km/s olan azamî suratının daha ötesinde 435 km/s süratle uçtuğu belirtiliyor.

Şirketin olayla ilgili açıklamasında: “Güvenlik, Joby için temel bir bedeldir. Bu nedenle, bilhassa beklenen çalışma şartlarının dışında çalıştığımız için uzak bir pilotla ve ıssız bir alanda uçuş kapsamımızı genişletiyoruz. Deneysel uçuş test programları, uçak performansının hudutlarını belirlemek için kasıtlı olarak tasarlanmıştır ve kazalar ne yazık ki bir olasılıktır. Kazanın kapsamlı bir formda soruşturulmasında ilgili makamlara takviye olacağız.” sözleri yer aldı.

DeLorean Motor Company, yeni bir elektrikli DeLorean geliştiriyor

2 gün evvel eklendi

Joby Aviation, olayda rastgele bir yaralanma olmadığını bildirdi ve hasarın boyutuyla ilgili detaylar açıklanmadı. Ayrıyeten kazanın bildirilmesinden sonra şirket paylarında %9 düşüş gözlemlendi.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Havacılık Haberleri
  • Joby’nin eVTOL prototipi test uçuşu sırasında kaza yaptı

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.