Jüpiter’in uydusu Europa, Grönland’dakine misal yeryüzü biçimlerine sahip

Yayınlanan yeni bir araştırma, Jüpiter’in uydusu Europa’nın donmuş yüzeyinde keşfedilen çift sırtların oluşumu ve iç yapısının incelenmesi sonucunda Kuzeybatı Grönland‘da yer alan bir yeryüzü biçimiyle benzerlik göstermesi, uydunun hayat barındırabileceğine dair yeni belirtiler sunuyor.

Europa Clipper, uydu hakkında daha fazla bilgi sağlayacak

Yüzey yüksekliği ve radar sondaj dataları kullanılarak Europa’nın yüzeyinde yer alan çift sırt ismi verilen uzun yer biçimleriyle Grönland’da bulunan kimi yer formları ortasında benzerlikler olduğu anlaşıldı. Dünya dışı ömür arayışında bir müddettir araştırmalara bahis olan Europa, yeni çalışmayla gözleri bir kere daha üzerine çekmiş oldu.

Uyduları 10 dakikada yörüngeye ulaştıracak sistem geliştirildi

3 gün evvel eklendi

Araştırmanın müelliflerinden Stanford Üniversitesi jeofizikçisi Riley Culberg: “Buz kabuğunda sıvı suyun varlığı, okyanus ile buz kabuğu ortasındaki alışverişin yaygın olduğunu ve ömrü desteklemeye yardımcı olacak kimyasal döngü için değerli olabileceğini düşündürüyor. Bilhassa sığ su, gelecekteki uzay misyonları için derin okyanusa tam olarak erişmek zorunda kalmadan en azından hayat delillerini koruyabilecek manzara yahut örnekleme için daha kolay gayeler olabileceği manasına gelir.” tabirlerinde bulundu.

Europa hakkında daha fazla edinebilmek ismine NASA, Europa Clipper uzay aracını 2024’te fırlatacak lakin uzay aracı 2030 yılında yörüngeye ulaşacak.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Uzay Haberleri
  • Europa, Grönland’dakine misal yeryüzü formlarına sahip

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.