Kafeinin berbat kolesterolü nasıl azalttığı tespit edildi

Birçok insanın günlük hayatının bir kesimi olan kahvenin yararları hakkında birçok bilimsel araştırma mevcut lakin nasıl bir tesirle bu yararları sağladığı üzerinde bir netlik bulunmuyor. Kahve üzerinde yapılan yeni bir araştırma, kafeinin kardiyovasküler hastalıkları tedbire konusundaki yeteneğinin gerisinde yatan sebebi ortaya koyuyor.

Kafein, karaciğerin LDP kolesterolü parçalamasını kolaylaştırıyor

McMaster Üniversitesi araştırmacıları, günde iki ila üç fincan kahvenin düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) yahut “kötü” kolesterol düzeylerini azaltan kademeli bir etkiyi tetikleyecek kadar kafein içerdiğini söylüyorlar.

Grup, tertipli kafein tüketiminin kan sirkülasyonundaki PCSK9 isimli bir proteinin azalmasıyla bağlantılı olduğunu buldular. LDL kolesterol düzeyi yüksek olan insanlarda kalp krizi, felç ve kalp yetmezliği üzere kardiyovasküler hastalıkların görülme ihtimali artıyor. Kahve tüketimiyle gerçekleşen PCSK9 düzeyinin azalması, karaciğerin LDL kolesterolü parçalama yeteneğini artırıyor.

Direkt PCSK9 üzerinde tesirlerini gösteren kafeinin, birebir vakitte bir dizi kardiyometabolik hastalıkla alakalı olduğu belirtilen SREBP2 isimli bir proteinin aktivasyonunu da engelleme özelliğine sahip olduğu görüldü. SREBP2 proteinin aktivasyonunun azaltılması kandaki PCSK9 seviyesini düşürüyor.

İnsan kalp hücrelerinden otonom biyohibrit balık geliştirildi

1 gün evvel eklendi

Araştırmacılar ayrıyeten, çalışmada gözlemlenenlerin ötesinde kafein ve türevlerinin ek sıhhat faydalarını da araştırıyorlar.  Ayrıca, kandaki PCSK9 seviyelerini düşüren yeni kafein türevleri yarattılar ve bunları kolesterolü düşürmek için yeni bir tedavi tipi haline getirmeyi umuyorlar.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • Kafeinin makus kolesterolü nasıl azalttığı tespit edildi

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.