Karapınar GES ile Türkiye’de elektrik üretiminde güneş gücünün hissesi yüzde 20’ye çıkacak

Konya’nın Karapınar ilçesine imali devam eden Karapınar Güneş Gücü Santrali’nin (GES) heyetim çalışmaları devam ediyor. TBMM Sanayi, Ticaret, Güç, Alışılmış Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Kurulu Lideri Ziya Altunyaldız, çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Güneş ve rüzgar gücü üretimi 2021’de rekor kırdı

6 gün evvel eklendi

1348 megavat güce ulaşacak

Altunyaldız’ın açıklamalarına nazaran Karapınar GES’te heyeti güç 628 megavata ulaştı. Bu yılın sonunda toplam 3,5 milyon güneş panelinin yerleştirilmesiyle birlikte heyetim çalışmaları tamamlanacak ve 1348 megavat şurası güce ulaşacak. Yıllık 2 milyon tonun üzerinde karbon emisyonunun önüne geçilecek.

Altunyaldız, Karapınar GES’in tamamlandığında 2,5 milyon kişinin elektrik muhtaçlığını karşılayacağını belirterek, “Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyüğü, dünyanın ise 5’inci büyük güneş gücü santrali olacak Karapınar GES tamamlandığında ülkemizin yenilenebilir güç potansiyelinde kıymetli bir eşik atlamamıza katkı sağlayacak. 2 bin 600 futbol alanı büyüklüğünde bir alan üzerine şurası Karapınar GES, tamamlandığında ülkemizin elektrik üretiminde güneş gücünün hissesini yüzde 20’ye çıkaracak.” diye konuştu.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Güç Haberleri
  • Karapınar GES ile elektrikte güneşin hissesi yüzde 20’ye çıkacak

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.