Kevlar’dan daha uygun performans sunan ultra hafif zırh materyali geliştirildi

Giyilebilir zırhların geliştirilmesinde aşılması gereken en büyük etmenlerden birisi yük olarak gösteriliyor. Bir küme araştırmacı, Kevlar ve çeliğe nazaran daha güzel performans sunan ve “nanofiber mat” olarak tanımladıkları yeni bir çeşit ultra hafif zırh gereci geliştirdiklerini duyurdular.

Zırhlar için yeni bir gereç

Wisconsin-Madison Üniversitesi‘ndeki mühendisler, çok duvarlı karbon nanotüpleri Kevlar nanofiberlerle karıştırarak yüksek süratli mermi darbelerine karşı müdafaada mevcut eserlerden daha düzgün müdafaa sağlayan bir eser geliştirdiler.

Araştırmacılar mevcut eseri daha uygun hale getirmek için birçok usulü denediklerini ve sonunda Kevlar nanofiberleri sentezlerek ve fiberler ortasında hidrojen bağları oluşturan karbon nanotüp matlarına çok az ölçüde dahil etti. Bu hidrojen bağları, nanofiberler ortasındaki etkileşimleri değiştirdi ve Kevlar nanofiberleri ve karbon nanotüplerin gerçek karışımıyla birlikte, genel materyalin performansında yüksek artış sağlandı.

Araştırmacılar, geliştirdikleri gereç örneklerine mikromermiler atmak için lazerlerin kullanıldığı bir sistemle darbe testleri yaptılar.

Araştırmayı yöneten Ramathasan Thevamaran: “Hidrojen bağı dinamik bir bağdır, yani daima olarak kırılabilir ve tekrar şekillenebilir. Bu dinamik süreç boyunca yüksek ölçüde enerjiyi dağıtmasına müsaade verir. Ayrıyeten hidrojen bağları, nanofiber matı güçlendiren ve sertleştiren bu etkileşime daha fazla sertlik sağlar. Kevlar nanofiberleri ekleyerek matlarımızdaki arayüzey etkileşimlerini değiştirdiğimizde, muhakkak süpersonik çarpma suratlarında güç yayılım performansında yaklaşık %100 düzgünleşme elde edebildik.” tabirlerinde bulundu.

UV hassas sensör, geliştirilirken kalamardan ilham alındı

3 gün evvel eklendi

Darbe direnciyle birlikte geliştirilen yeni materyalin çok yüksek ve çok düşük sıcaklıklarda kararlı yapıda olması sırf kurşun geçirmez giyilebilir zırhlarda değil her türlü yüksek performanslı ultra hafif zırhların temelini oluşturması bekleniyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Savunma Sanayi Haberleri
  • Kevlar’dan daha yeterli performans sunan zırh gereci geliştirildi

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.