Khadas VIM4, Raspberry Pi 4’ten daha etkileyici bir performans sunuyor


Geliştirici kartı tabanlı bilgisayar sistemlerinin öncüsü Raspberry Pi uzun bir müddet uygun fiyat etiketi stratejisini devam ettirse de ne yazık ki global çip krizi nedeniyle son kuşak modelleri artık kara borsaya düştü. Bu bakımdan alternatifler öne çıkmaya başladı. 

Khadas VIM4 geliştirici kartı daha güzel

Khadas VIM serisi uzun müddettir Raspberry Pi alternatifi geliştirici kartlarına konut sahipliği yapıyor. Khadas VIM4 serinin en güçlüsü olarak dikkat çekiyor. 4 adet Cortex-A73 ve 4 adet Cortex-A53 çekirdeğinden oluşan Amlogic A311D2 işlemcisine 8GB’a kadar LPDDR4 bellek eşlik ediyor. 

PiBoy XRS konsolu neler sunuyor?

1 hf. evvel eklendi

40 pinli GPIO, HDMI, USB Tip-A, USB Tip-C, Ethernet, 32GB eMMC bellek, WiFi 6, Bluetooth 5.2, M.2 SSD için soket formunda dikkat alımlı özellikler mevcut. Opsiyonel olarak bir fan da yer alıyor. 

Sysbench testleri VIM4 modelinde yalnızca 10 saniyede tamamlanmış. Sürat aşırtılmış bir Raspberry Pi modelinde bu müddet 36 saniye iken ortalama mühlet ise 41 saniye civarında. YouTube görüntüleri 30fps suratında takılma olmadan çalışırken pek çok emülatör de 60fps düzeyinde oyun oynatabiliyor. 

Bilhassa Vulkan performasının bunda büyük katkısının olduğu belirtiliyor. Testler 32-bitlik Linux dağıtımı üzerinde çalıştığı için 64-bitlik versiyonda sayıların daha da artacağı tabir ediliyor. Khadas VIM4 geliştirici kartı 200$ fiyat etiketine sahip. Soğutma ile birlikte 220$ oluyor. Evvelki VIM modellerinin kutularının bu modelde de kullanılabileceği not düşülmüş.

 

  • Anasayfa
  • Donanım
  • Anakart Haberleri
  • Khadas VIM4 geliştirici kartı çok tezli

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.