“Kış lastiği devlet eliyle teşvik edilmeli”

Premium araçlara servis hizmeti veren Aşin Araba, geçtiğimiz günlerde İstanbul’u tesiri altına alan kar yağışıyla ilgili kıymetlendirme ve davetlerde bulundu.

Kar yağışlarında kazaya karışan ve servise gelen tüm araçların kış lastiğinden mahrum olduğuna dikkat çeken Aşin Araba Genel Müdürü Okan Fazilet, 7 derecenin altındaki her hava sıcaklığında kesinlikle kış lastiği kullanılması gerektiğine dikkat çekti. Bilhassa lüks arabaların birçoğunun geriden itişli olduğuna ve karlı tabanda hareket kabiliyetlerinin yaz lastikleriyle sıfıra indiğini söyleyen Fazilet, lastik fiyatlarının lüks araba sahipleri için dahi çok yüksek düzeylere ulaştığını söyledi.

Kış lastiğinde KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi ve devlet teşviki vatandaşı rahatlatır

Kış lastiği kullanımının yalnızca ferdi araç sahiplerinin hayatını değil, trafikte seyir halindeki tüm şoförlerin toplumsal ve ticari hayatını etkilediğini tabir eden Fazilet “Kar yağışında trafiğin sıkışmasına sebep olan ya da kaza yapan araçlar, yaz lastiğiyle çıktıkları için, kış lastiği kullanan öteki şoförler de bu durumdan olumsuz etkileniyor. Kış lastiği bir lüks değil gereksinim, hatta tüm vilayetlerde binek arabalarda de mecburî kılınmalı.

Mazota dev bir artırım daha!

18 sa. evvel eklendi

Ancak yüksek döviz kuru sebebiyle artık bir ekip kış lastiği almak için 5 bin TL ile 40 bin TL ortasında bir bütçeyi gözden çıkarmak zorundayız. Şoförlerin imtina etmesindeki esas sebep maliyet. Meğer devlet eliyle muhakkak fiyatlarda teşvikler yapılması, KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi, trafik kazalarını en az düzeye getirecektir.” halinde konuştu.

Bir ekip kış lastiği ülke iktisadına kıymetli katkılar sağlıyor

Öte yandan trafikteki her aracın ulusal servet niteliği taşıdığını hatırlatan Fazilet “Sokaktaki her araç bizler için ulusal servettir ve yapılan her kaza, ekonomimize ekstra bir yük manasına geliyor. Öbür yandan ulaşımın aksaması, tüm ticari faaliyetlerin de sekteye uğramasına sebep oluyor ve birkaç günde ülkemize maliyeti yüzlerce milyon TL’yi buluyor. Bir sonraki kar yağışlarında İstanbul’da misal görünümlerle karşılaşmamayı temenni ediyoruz.” açıklamasını yaptı.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Araba Teknolojileri Haberleri
  • “Kış lastiği devlet eliyle teşvik edilmeli”

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.