Konutta online muayene ve tedavi periyodu resmen başladı

Resmi Gazete’de yayımlanan düzenleme ile Türkiye’de uzaktan sıhhat hizmeti sunulmaya başlandı. Uzaktan muayene ve tedavi yapılabilecek. Reçete ve rapor yazılabilecek.

Pandeminin başlangıcı ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte okullar, pek çok iş yerleri ve cümbüşler online ortama taşındı. Artık de hastaneler dijitalleşiyor. Sıhhat Bakanlığı tarafından yayımlanan “Uzaktan Sıhhat Hizmetlerinin Sunumu Hakkında Yönetmelik” ile online sıhhat hizmeti periyodu başlıyor.

Bu düzenlemeyle birlikte online tedavi siteleri açılabilecek, sıhhat hizmeti sunan taşınabilir uygulamalar geliştirilebilecek, online hekim hizmeti verilecek, ilaç yazılabilecek ve uzaktan cerrahi operasyon yapılabilecek. Ayrıyeten fizikî hastanelerdeki rutin denetimler dijital ortamdan yapılabilecek.

Uzaktan sıhhat hizmeti sunmak isteyen kuruluşların Sıhhat Bakanlığı’ndan ‘uzaktan sıhhat hizmeti faaliyet müsaade belgesi’ alması gerekecek. Uzaktan muayene ve tedavi hizmeti verecek sıhhat çalışanlarının tıpkı fizikî hastanedeki üzere birebir yetkinliklere sahip olması mecburî olacak.

Uzaktan muayene yapılacak

Teknolojinin el verdiği kadar uzaktan muayene yapılabilecek. Muayene, teşhis, denetim, müşahede ve izleme yapılabilecek. Uzaktan muayene talep eden hastaların durumunun takibi için akıllı bileklik, akıllı saat üzere giyilebilir teknolojilerden ve tıbbi aygıtlardan elde edilecek kan şekeri (SPo2) ve kan basıncı üzere sıhhat bilgileri değerlendirilebilecek. Bu sayede bugüne kadar pek çoğumuz için bir mana söz etmeyen dijital sıhhat bilgilerimiz işe yaramış olacak.

Çin, koronavirüsü 4 dakikada tespit eden test aygıtı geliştirdi

1 gün evvel eklendi

Riskli yahut yaşlı hastaların uzaktan kıymetlendirilmesi de yapılabilecek. Yaşlı şahısların kolay bir denetim için hastaneye gelmesine gerek kalmayacak. Uzaktan muayenenin yetersiz kaldığı durumlarda hastanın sıhhat kuruluşuna fiziken müracaat etmesi önerilecek.

İlaç yazılabilir

Hekimler hastaların şikayetlerine ve müşahedelerine nazaran tedavi yolları verebilir ve ilaç yazabilirler. Tabibin yazacağı e-reçete ile eczanelerden ilaç temin edebilirsiniz.

Uzaktan ameliyat ve cerrahi operasyon yapılacak

Yönetmelikte dikkat çeken bir başka nokta ise online cerrahi operasyona müsaade verilmesi oldu. Teknolojik imkanların elvermesi ve Sıhhat Bakanlığı’ndan gerekli müsaadelerin alınması şartıylaonline olarak cerrahi operasyon yapılabilecek. Daha evvel yurt dışında 5G ile uzaktan ameliyat örnekleri görmüştük. Örneğin Amerika’daki ünlü bir dokor, Türkiye’de hastanedeki bir robotu yönlendirerek operasyon yapabilecek. Hastanın yurt dışına gitmesine gerek kalmayacak.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • Uzaktan sıhhat hizmeti nedir?

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.