Korsan maç yayını yapan 866 siteye erişim manisi

Korsan maç yayınlarının engellenmesi için Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Liderine erişim engelleme yetkisi verilmişti. Korsan yayınların tespiti için TFF bünyesinde idari ünite kuruldu ve geçtiğimiz haftalarda faaliyete başladı. 5 Şubat 2022 prestijiyle başlayan süreçte toplam 866 siteye erişim manisi uygulandı. Önümüzdeki haftalarda da yüzlerce siteye erişim manisi uygulanacak.

DHA’nın haberine nazaran erişim TFF bünyesindeki takımın çalışmaları sonucunda erişim manisi getirilen site sayıları şöyle:

  • 4-7 Şubat haftası lig maçları: 82 site
  • 11-14 Şubat haftası lig maçları: 245 site
  • 15-17 Şubat UEFA maçları: 124 site
  • 18-21 Şubat haftası lig maçları: 415 site
  • Erişim mahzuru uygulanan toplam site sayısı: 866
Formula 1’e futboldakine misal bir VAR sistemi geliyor

3 gün evvel eklendi

Korsan maç yayını yapan sitelere Türkiye’deki maçlar için direkt TFF tarafından, yabancı maçlarda ise yayıncı kuruluşun talebi doğrultusunda TFF Lideri kararıyla erişim manisi yahut yüzde 90 bant daraltma cezası uygulanıyor. TFF Liderinin erişim pürüzü kararları Erişim Sağlayıcılar Birliği’ne iletiliyor (ESB) ve ilgili siteye erişim engelleniyor. TFF’ye verilen yetki sayesinde kaçak yayınlar süratli biçimde sonlandırılıyor.

Harika Lig’e talip çıkmadı

Uzun müddettir Harika Lig yayın haklarını elinde bulunduran BeIN Sports’un kontratı bu sene sonunda sona eriyor. Gelecek dönemleri yayınlayacak kuruluşların belirlenmesi için TFF tarafından ihale süreci başlatıldı fakat kâfi talep oluşmadı.

Şubat ayı başında başlayan süreçte yayıncılardan teklif alındı ve teklifler beğenilmediği için tekliflerin revize edilmesi için ek müddet tanındı. Ek müddet sona erdi fakat federasyon teklifleri beğenmediği için sonuncu karara varamadı. 28 Şubat 2022’de yapılacak ek toplantı sonucunda nihahi karar verilecek.

  • Anasayfa
  • Internet
  • Siber Güvenlik Haberleri
  • Korsan maç yayını yapan 866 siteye TFF’den erişim manisi kararı

About admin

Check Also

Elon Musk, Twitter teklifinde fiyat kırabilir

En hareketli toplumsal ağ olarak kabul edilen Twitter’ı pay başı 54.20$ olarak satın almaya hazırlanan Elon Musk pürüz çıkarmaya başladı. Ne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.