Kripto para dünyasında yeni saldırı türü: Bizzat yatırımcıyı alıkoyma

Son iki yıldır kripto para dünyasında birbiri ardına yazılım saldırıları gerçekleşiyor ve kayıplar 10 milyar dolara yaklaşmış durumda. Ne var ki saldırganlar paranızın bir kısmını değil tamamını istiyor. Bu nedenle adam kaçırmalar da arttı. 

Yatırımcı kaçırma olayları arttı

Aslında varlıklı insanların veya yakınlarının kaçırılması çok eskiden beri süregelen bir konu ancak banka gibi finans kurumlarının güvenliği nedeniyle saldırganlar belirli bir fidyeye razı oluyordu. Kripto paralarda ise anahtarlar tamamen yatırımcıda olduğu için daha kolay hedef oluyorlar.

Wormhole platformu saldırıya uğradı

7 sa. önce eklendi

Geçtiğimiz günlerde Hindistan’da yaşanan adam kaçırma işin ciddiyetini ortaya koyuyor. 40 milyon dolarlık kripto paraya sahip bir kişi kaçırılarak 1 hafta alıkonuldu. Üzücü taraf ise siber suçlarda görevli bir polis memurunun veri tabanı taraması yaparak bu yatırımcıyı öğrenmiş olması. Yakınlarının polise haber vermesi sonrasında nihayet yatırımcı serbest bırakıldı. 

İspanya’da ise 58 milyon dolarlık Bitcoin’e sahip ABD’li yatırımcının evine zorla giren saldırganlar özel anahtarlarını vermesi için iş adamına işkence uyguladı. Önemli bir miktarı tuttuğu cüzdanın bilgilerini alınca da saldırganlar kaçtı.

Hong Kong’da ise 3.85 milyon dolarlık varlığa sahip Hong Konglu bir iş adamı da 1 hafta alıkonuldu ve çekiç ile dayak dahil işkenceye maruz kaldı. İş adamının polis baskını ile kurtarıldığı ifade ediliyor. Bununla birlikte şehirde 8 kişinin daha mafya tarafından kaçırıldığı ifade ediliyor. 

Adam kaçırma olaylarına ne yazık ki yapacak pek fazla bir şey yok ancak uzmanlar fazla göz önünde bulunulmamasını ve özellikle sosyal medyada paylaşım yapılmamasını istiyor. Ayrıca tüm varlıkları tek bir cüzdanda tutmamak ve riskli durumlarda gerekirse tam tersi bir hayat hikayesi uydurmak da tavsiyeler arasında. 
 

  • Anasayfa
  • Popüler Bilim
  • Kripto Para Haberleri
  • Kripto parası olanlar dikkat!

About admin

Check Also

Minik Hyundai Casper’ın ticari versiyonu da çıktı: Casper Van

Hyundai Casper, Koreli üreticinin en küçük crossover modeli olarak tanıtılmıştı. Şimdi de bu şirin modelin Casper Van isimli ticari ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.