Kripto para köprüsü atağa uğradı, ziyan 4.4 milyon dolar

Artık çabucak hafta bir kripto para platformunun akına uğradığını duyar olduk. Vitalik Butterin’in eleştirdiği köprü platformlarında bulunan zayıflıklar siber saldırganların tek gayesi haline geldi. Son haftalarda hortumlanan tüm platformların farklı blok zincirleri ortasında geçiş yapabilen köprüler olması dikkat cazibeli.  

Meter Passport hücuma uğradı 

Son akın haberi de tekrar bir köprü platformu olan Meter Passport’tan geldi. Ethereum, BSC, Avax, DOT ve Kusama platformu olan Moonriver ortasında köprü olan Meter Passport, kripto paraların dönüştürüldüğü algoritmadaki bir açık nedeniyle atağa uğradı. 

Saldırganlar yeniden Ethereum yatırır üzere göstererek bunları BNB ve wETH paralarına çevirdi ve hortumladı. Hortumlanan ölçünün 4.4 milyon dolar olduğu söz ediliyor. Sonraki gelişen olay ise daha farklı.  

MetaMask cüzdanlar tehlikede

2 gün evvel eklendi

 

Saldırganlar BNB ölçüsünü Moonriver ağında Shushiswap üzerinden sattı. Bu satış ağdaki BNB fiyatının yüzde 70 düşmesine neden oldu. Tabandan coin toplamak için hazırda bekleyen al-satçılar ise bu fırsatı kaçırmadı ve en düşük fiyattan BNB aldı. Bu BNB’leri de Hundred Finance üzerinde farklı kripto paralar olarak borç vermek için kullandı. BNB fiyatındaki dengesizlik nedeniyle bahse husus kripto paralarda bir tedarik badiresi oluştu ve 3.3 milyon dolarlık bir ziyan daha ortaya çıktı.  

Hundred Finance borç veren kullanıcılara ulaşarak süreçleri geri almalarını istedi. Bunun karşılığında ödül teklif edildi. Meter Passport ise 4.4 milyon dolarlık bir fon ayırarak tüm ziyanı karşılayacağını tabir etti.  

Başka taraftan havuzları boşaltan saldırganlar 1391 ETH ve 2.74 wBTC olarak varlıkları Tornado Cash ismindeki ticaretin saklılığına odaklanan platformda değiştirdi. Böylelikle paralar aklanmış ve takip edilemez hale gelmiş oldu.  

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Kripto Para Haberleri
  • Kripto para dünyasında yeniden siber atak

About admin

Check Also

Elon Musk, Twitter teklifinde fiyat kırabilir

En hareketli toplumsal ağ olarak kabul edilen Twitter’ı pay başı 54.20$ olarak satın almaya hazırlanan Elon Musk pürüz çıkarmaya başladı. Ne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.