KYK yurtlarındaki internet kotası yükseltildi

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü (KYK) yurtlarındaki internet kotası yükseltildi. Daha evvelden 16 GB olarak uygulanan kota, 32 GB’a yükseltildi.

KYK yurtlarındaki internet kotası kaç GB oldu?

KYK kotasının yükseltildiğini duyuran Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu şunları söyledi:

“Gençler istedi, biz yaptık! GSB yurtlarımızda internet kotasını iki katına çıkartarak 32 GB‘a yükselttik”

Gençler sınırsız internet hak ediyor

2019 yılına kadar KYK yurtlarında sınırsız internet sunuluyordu. 2019’da kişi başı 16 GB kota uygulaması getirildi. Öğrenciler, kotayı aştıktan sonra rastgele bir biçimde ek kota edinemiyor. Ek fiyat ödemek isteseniz dahi kotanızı artırmanız mümkün değil. Öğrenciler KYK kotasını yaklaşık olarak bir haftada bitiriyor ve kalan günlerde taşınabilir data kullanmak zorunda kalıyor. Ailesinin geliri makul düzeyin altındaki öğrenciler KYK yurtlarında kalabiliyor. Taşınabilir data paketleri değerli olduğu için KYK yurdunda kalan pek çok öğrenci, kotası bittikten sonra internetten ve dünyadaki şimdiki gelişmelerden uzak bir hayat yaşamak zorunda kalıyor.

Türkiye’nin yeni internet suratı dataları paylaşıldı

2 hf. evvel eklendi

Günümüzde kafelerde, restoranlarda, belediye parklarında dahi sınırsız internet sunulurken, yurtlarda kotalı internet uygulanması kabul edilebilir bir durum değil. Üstelik uzaktan eğitim uygulanıyor ve günümüzde pek çok bilgiye lakin görüntülü halde ulaşılabiliyor. YouTube’da 1 saatlik FHD görüntü yaklaşık 2,5 GB internet tüketiyor. Yemek siparişini dahi internetten verir duruma geldik. İnternet odaklı teşebbüslerin artması için internetteki hudutların kalkaması gerekiyor. Gençlerin kendini geliştirmesi, dünyayı yakından takip edebilmesi, cümbüş gayesiyle bir şeyler izleyip dinlemesi, keyifli vakit geçirebilmesi ve internet odaklı projeler üretebilmesi için KYK yurtlarında sınırsız internet uygulamasına geçilmelidir.

  • Anasayfa
  • Internet
  • Öbür Haberleri
  • KYK yurtlarında internet kotası ne kadar oldu?

About admin

Check Also

Elon Musk, Twitter teklifinde fiyat kırabilir

En hareketli toplumsal ağ olarak kabul edilen Twitter’ı pay başı 54.20$ olarak satın almaya hazırlanan Elon Musk pürüz çıkarmaya başladı. Ne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.