Lityum fiyatları 20 katına çıktı, Tesla üretime girmeyi düşünüyor

Bugün bataryalara olan gereksinim eskisinden kat kat daha fazla hale geldi. Bir periyot yalnızca muhakkak eser kümelerinde batarya kullanılırken artık akıllı sistemlerden otomotiv bölümüne kadar sayısız alanda bataryalara yer veriliyor. Bu da lityuma olan talebi devasa ölçülerde arttırdı. 

Lityum fiyatları adeta uçtu

Dünyanın pek çok bölgesinde lityum kaynağı bulunsa da sürece ve ayrıştırma basamağı değerli bir yatırım gerektirdiği için üretim tarafı kısıtlı. Hal bu türlü olunca arz ve talep istikrarı bozuldu. Böylelikle lityum kritik bir hammadde haline geldi. 

Jack Dorsey’den Bitcoin atağı

23 sa. evvel eklendi

2012 yılında ton pahası 4450$ civarında olan lityum birinci sıçramasını 2016 yılında yapmış ve yüzde 60 artışla 8840$ olmuş. Pandemi devri ile birlikte talebin düşmesi sonucu 6800$ düzeyine kadar gerileyen fiyatlar bir yıl sonra 3 kat civarı artarak 17 bin dolar olmuş. 2022 yılında ise 4 kat artışla 78 bin dolar düzeyine kadar çıkmış. 

Pandeminin hafiflemesi ile birlikte batarya eserlerine olan talep hiç olmadığı kadar arttı. Bu nedenle kısa vadede fiyatların pek düşeceği düşünülmüyor. Elon Musk yaptığı açıklamada fiyatlarda bir güzelleşme olmazsa lityum üretimine girme planları olduğunu duyurdu. 2030 yılına kadar ise kurulacak yeni tesislerle üretimin 3 katına çıkacağı varsayım ediliyor. 

[twitter=https://mobile.twitter.com/stats_feed/status/1512445210097160195]  

  • Anasayfa
  • Konut Elektroniği
  • Öbür Konut Elektroniği Haberleri
  • Lityum fiyatları uçtu

About admin

Check Also

Xbox Series S, yakında fizikî oyunları destekleyebilir

Xbox Series X’e nazaran önemli manada daha az performans sunan Xbox Series S, tıpkı vakitte sadece dijital oyun kullanımına müsaade veriyor ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.