Lityum metal pillerin arayüzey direncini azaltmak için iyonik sıvı geliştirildi

Lityum iyon pillere nazaran en az iki kat daha fazla güç depolama potansiyeline sahip olsalar da lityum metal pillerin yaygın kullanımı için birtakım sıkıntıların düzeltilmesi gerekiyor. Bir araştırma takımı, bu pillerin değerli bir sorunu olan katot ile katı elektrolit ortasındaki arayüzey direncini azaltabilecek bir yol buldular.

Lityum metal pillerin yaygın kullanımına bir adım daha

Tokyo Metropolitan Üniversitesi araştırmacıları, katı hal pillerindeki değerli bileşenler ortasında sorun yaratan direnci azaltan sıvı geliştirdiler. Araştırmacılar bu sayede lityum metal pillerindeki kararlılık sorununun çözülebileceğini belirtiyorlar.

Takım, oda sıcaklığında iyonik sıvı içeren yarı katı hal lityum kobalt oksit katot oluşturmayı başararak katot ve katı elektrolit arayüzeyindeki küçük boşlukları doldurabildiler. Boşlukların doldurulması arayüzey direncinin kıymetli ölçüde azaltılmasını sağladı. Ayrıyeten iyonik olarak iletken sıvı, uçucu ve tipik olarak yanıcı değil.

Araştırmacılar, geliştirdikleri yarı katı hal katodu içeren bir prototip pil üzerinde yaptıkları testler sonucunda 60°C’lik sıcaklıkta 100 şarj ve deşarj döngüsü boyunca pil kapasitesinin %80’inin korunduğunu gözlemlediler.

Yeni akış pili büyük ölçekli güç depolama için tahlil sunabilir

2 gün evvel eklendi

Bozulmayı önlemek için iyonik sıvının yapısında değiştirmeler yapacaklarını belirten takım, geliştirdikleri yolun katı hal lityum metal piller üzerinde yapılacak araştırmalara taraf vereceğini düşünüyorlar. Lityum metal pillerin, gelecekte elektrikli araçlar, akıllı telefonlar ve batarya bulunduran öteki elektronik aygıtlarda daha uzun pil ömrü sunması bekleniyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Güç Haberleri
  • Lityum metal pilin arayüzey direnci için iyonik sıvı geliştirildi

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.