Mark Zuckerberg, Meta’nın arttırılmış gerçeklik gözlüğünün geleceğin iPhone’u olmasını istiyor

Facebook isminden kurtularak firmasının daha inovatif ve geleceğe dönük olduğunu göstermek isteyen Mark Zuckerbeg, arttırılmış gerçeklik gözlükleri ile kafayı bozmuş durumda.

Meta’nın AR gözlükleri geleceğin iPhone’u olabilir mi?

Ünlü teknoloji haber kaynağı The Verge, eski Meta çalışanlarından yeni bilgiler edinmiş durumda. Bu bilgilere nazaran Mark Zuckerberg, arttırılmış gerçeklik gözlüklerine hayli odaklanmış durumda. Eski bir Meta çalışanı projenin adeta Zuckerberg’in egosu ile ilerlediğini belirtmiş. Bu eski çalışana nazaran Zuckerberg, Meta’nın AR gözlüklerinin birinci kuşak iPhone’un yarattığı üzere bir tesir yaratmasını istiyor.

Meta, arttırılmış gerçeklik gözlüklerine epey sermaye ayırmışa benziyor. Şirket, 2024 yılında birinci kuşak gözlüklerini, 2026 yılında ikinci kuşak ve 2028 yılında ise üçüncü jenerasyon gözlüklerini tanıtmayı planlıyor. Ayrıyeten şirket, 2024 sonrası için daha ucuz bir arttırılmış gerçeklik gözlüğü üzerinde de çalışıyor. The Verge’e nazaran tüm bu çalışmalara karşın Meta, şimdi çalışan bir prototip üretebilmiş durumda değil.

Meta, Google ve Apple monopolisinden kurtulmak istiyor

Meta’nın arttırılmış gerçeklik gözlüklerine üzerine bu kadar çalışmasının ana nedenlerinden biri ise şirketin, Google ve Apple’ın gücünden kurtulmak istemesi. Project Nazare olarak bilinen AR gözlüğü, akıllı telefonlardan bağımsız olarak çalışacak fakat şirket, akıllı telefonlarla bir arada çalışacak bir arttırılmış gerçeklik gözlüğü üzerinde de çalışıyor. Meta, birinci jenerasyon gözlüklerin çok satmasını beklemiyor lakin 2030 yılına girmeden milyonlarca satmış olmayı planlıyor. Apple ve Google’ın da arttırılmış gerçeklik gözlükleri üzerinde çalıştığı biliniyor hatta Apple’ın birinci AR/VR gözlüğünün 2023 yılında tanıtılması bekleniyor. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde arttırılmış gözlüklerin iPhone’un yerini almasını planlayan Apple, Meta üzere bu projelere hayli değer vermişe benziyor. Bakalım Meta, Apple ve Google’dan süratli davranıp geleceğin pazarında büyük rol oynayabilecek mi.

  • Anasayfa
  • Taşınabilir Teknolojiler
  • Cep Telefonları Haberleri
  • Meta, arttırılmış gerçeklik gözlüklerine güveniyor

About admin

Check Also

50MP ana kameralı Vivo Y75 4G tanıtıldı! İşte ayrıntılar

Vivo bugün yeni 4G dayanaklı modeli Vivo Y75'i piyasaya sürdü. Fiyatına nazaran kâfi özellikler sunan Vivo Y75, 50MP ana kamerası ile dikkat ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.