Maske yasağı ve HES kodunun kaldırılması hakkında genelge yayımlandı

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın, “normale dönüşün son aşamasındayız” diyerek duyurduğu maske yasağı ve HES kodunun kaldırılması kararı hakkındaki genelge yayımlandı. İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliğine gönderilen genelgeyle birlikte yasakların nerelerde kaldırıldığı, nerelerde uygulanmaya devam edeceği netleşmiş oldu.

HES kodu mecburiliği kalktı mı?

1 gün evvel eklendi

Maske yasağı ve HES kodu genelgesi

Maske yasağı, HES kodu ve PCR testi zorunluluğunun kaldırılması hakkındaki İçişleri Bakanlığı genelgesi şöyle:

“Koronavirüs (Covid19) salgını sürecinde toplumsal hayatın işleyişine ait tarz ve temeller; salgının genel seyri ve Sıhhat Bakanlığının teklifleri doğrultusunda belirlenmektedir.

Sıhhat Bakanlığının ilgi (a) yazısında; “Pandeminin geldiği noktada, salgının tesirinin azalması, aşılamanın yaygınlaşması, toplumsal hayatı eskisine oranla daha az etkilemesi ile birlikte alınan tedbirlerin dünyada olduğu üzere ülkemizde de toplumun her noktasında kısıtlama formunda değil ferdi seviyede uygulanması değerli hale geldiği” vurgulanarak maske kullanımı, HES kodu ve PCR testi istenmesine ait mevcut önlem ve kuralların yine düzenlenmesi istenilmektedir.

Bu kapsamda;

1. UYGULAMADAN KALDIRILAN KARARLAR;

1.1­ İlgili Bakanlık Genelgelerimizde; maske kullanımı, HES kodu sorgulaması ve negatif PCR test sonucu ibrazı istenilmesine dair kararların uygulanması 03.03.2022 tarihi itibariyle sonlandırılmıştır.

2. MASKE KULLANIMI;

2.1­ Bundan bu türlü açık alanlar ile toplumsal aranın uygulanabildiği ve uygun havalandırma şartlarının bulunduğu kapalı yerlerde maske kullanma mecburiliği uygulanmayacaktır.

2.2­ Öte yandan yeni bir karar alınıncaya kadar; okul, hastane, sinema, tiyatro üzere bireyler ortasında gerekli toplumsal uzaklığın sağlanamadığı kapalı yerler ile otobüs, minibüs, servis, tren, metro, vapur, uçak üzere her türlü toplu ulaşım araçlarında (şehirlerarası dahil) maske kullanım mecburiliği uygulanmasına devam edilecektir.

3. HES KODU UYGULAMASINA SON VERİLMESİ;

3.1­ Alışveriş merkezleri (AVM), tiyatro, halı saha üzere belli alanlara girecek yahut otobüs, tren, uçak üzere toplu ulaşım araçlarının kullanacak bireylere yönelik HES kodu sorgulaması yapılması uygulaması 03.03.2022 tarihi itibariyle sona erdirilecektir.

4. PCR TESTİ;

4.1­ Aşısız yahut aşı sürecini tamamlamayan ya da son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş bireylerden uçakla seyahat üzere durumlarda istenilen negatif PCR test sonucu ibrazı istenilmesi uygulamasına 03.03.2022 tarihi itibariyle son verilecek ve bundan bu türlü Sıhhat Bakanlığının ilgi (a) yazısı doğrultusunda hastalık belirtisi olmayan şahıslardan PCR testi istenilmeyecektir.

5. HUDUT KAPILARINDAKİ UYGULAMA ASILLARI;

Sıhhat Bakanlığının ilgi (b) yazısı doğrultusunda 03.03.2022 tarihinden itibaren hudut kapılarımızdan ülkeye girişte uygulanacak yöntem ve asıllar aşağıdaki halde yine düzenlenecektir;

5.1­ Hava yolu ile hudut kapılarımızdan ülkemize girişlerde; Dünya Sıhhat Örgütü yahut ülkemizce acil kullanım onayı verilmiş aşılardan en az iki doz (Johnson & Johnson için tek doz) yaptırdıklarını ve son dozdan en az 14 gün geçtiğini yahut birinci PCR müspet test sonucunun 28. gününden başlamak üzere son 6 ay içinde hastalığı geçirdiğine dair ilgili ülke resmi otoritelerince düzenlenen belgeyi ibraz edenler yahut son 72 saat içinde alınmış negatif PCR test sonucu ibrazı yahut son 48 saat içinde alınmış negatif süratli antijen testi ibraz eden bireylere karantina önlemi uygulanmayacaktır.

5.2­ Kara, deniz ve demiryolu hudut kapılarımızdan ülkemize giriş yapacak bireylerden rastgele bir evrak istenmeyecektir.

5.3­ 12 yaş altındaki çocuklar ülkemize girişlerde PCR/Antijen test raporu ile aşı sertifikası uygulamalarından muaf tutulacaktır.

5.4­ Dış ticaretin olumsuz etkilenmemesi için uçak mürettebatı ve kilit işçi SARS­CoV­2 PCR testi ve karantina uygulamasından muaf tutulacaktır.

5.5­ Yabancı ülkelerle ikili seviyedeki özel düzenleme kararları gizlidir.”

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • Maske yasağı ve HES kodu nerelerde kaldırılacak?

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.