Meta, daha yeşil beton üretimi için yapay zeka kullanıyor

Her yıl 10 ila 30 milyar ton ortasında kullanılan en tanınan yapı materyali betonun yapı taşı olan çimento, yıllık global karbondioksit emisyonunun %8’ini oluşturuyor. Yapay zeka dayanaklı geliştirilen yeni formüller, beton üretmenin daha yeşil bir yolunu sağlıyor.

Beton üretimi için daha bir yeşil yol

Illinois Üniversitesi, Meta AI ve beton tedarikçisi Ozinga‘daki araştırmacılar, geliştirdikleri yapay zeka takviyeli formüllerle betonun dayanıklılığını korurken karbon ayak izini %40 oranında azaltmayı başardı.

Yapay zeka, daha yüksek dirençli ve düşük karbonlu beton için formüller tasarlayabiliyor. 7 günlük ve 28 günlük basınç dayanımı dataları dahil olmak üzere yapısal özelliklerin yanı sıra 1.000’den fazla beton formülü üzerinde eğitilen yapay zeka, birçok potansiyel formül oluşturdu.

Araştırmacılar, oluşturulan formüller ortasından beş adedini seçerek testler gerçekleştirdi. Test uygulamalarında uzun vadeli dayanım ihtiyaçlarını karşılayan ve bölgesel karşılaştırmaya nazaran çok daha düşük karbon tesirine sahip beton formülasyonu elde edildi.

Intel, RACER programı için simülasyon geliştirecek

23 sa. evvel eklendi

Her ne kadar birçok avantaj sunuyor olsa da elde edilen formülasyonla üretilen beton, mevcut metotlara oranla daha geç kuruyor ve bu da inşa sürecinin uzamasına sebep oluyor. Araştırmacılar, ilerleyen evrelerde üretilen betonun farklı kullanım alanlarında ve hava şartlarında nasıl tesirler göstereceğini inceleyerek geliştirmelere devam edecek.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Zamazingo Haberleri
  • Meta, daha yeşil beton üretimi için yapay zeka kullanıyor

About admin

Check Also

Epic Games’te Mega İndirim periyodu başladı: İndirim kuponu döndü

Epic Games'te yeni indirim devri başladı. Mega İndirim Mayıs 2022 ismi ile başlayan indirimlerle birlikte kuponlar da geri döndü. Epic ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.