Meta (Facebook) bilgi ihlali nedeniyle 90 milyon dolar tazminat ödeyecek

Dünyanın en kalabalık alanı haline gelen Facebook haliyle bunu gelire çevirmek için kuralları da görmezden geliyor. Yıllar içerisinde sayısız bilgi ihlali yahut monopolleşme davası açılan ve milyarlarca dolar tazminat ödeyen Facebook hala kapanmayan davalar ile uğraşıyor.

Facebook’tan büyük tazminat

Bu defa dava konusu 2012 tarihine kadar gidiyor. 2010 ve 2011 yıllarında Facebook çerezlerinin kullanıcı hesaptan çıkış yapsa bile takibe devam ettiği ve bilgi topladığı gündeme bomba üzere düşmüştü. Açılan davalardan birisi de 2012 yılındaydı.

Facebook Messenger ile masrafları bölüşün

5 gün evvel eklendi

Bir kullanıcı kümesi ferdî hakların ihlal edildiği gerekçesiyle mahkemeye  başvurmuştu. Sıralı hukuk basamaklarında kazanılan davalar ve temyiz müracaatları derken 2020 yılında dava tekrar görülmek üzere Kaliforniya Bölge Mahkemesine gönderilmişti.

Facebook on yılını geride bırakan bu davada kesin bir formda kazanmaya odaklanmışken bu yıl bir gelişme oldu ve davacılarla uzlaşmaya karar verdi. Firma toplamda 90 milyon dolar ödeyerek ABD’li kullanıcıların mağduriyetini gidermiş oluyor.

ABD’de Facebook’un en yüksek tazminat ödediği yedinci dava bu oldu. En yüksek ölçü ise yüz tanıma bilgileri ile ilgili 650 milyon dolarlık davadaydı. Tekrar Cambridge Analytic skandalı da kıymetli davalardan birisiydi.

  • Anasayfa
  • Internet
  • Toplumsal Medya Haberleri
  • Facebook yeniden tazminat ödüyor

About admin

Check Also

Elon Musk, Twitter teklifinde fiyat kırabilir

En hareketli toplumsal ağ olarak kabul edilen Twitter’ı pay başı 54.20$ olarak satın almaya hazırlanan Elon Musk pürüz çıkarmaya başladı. Ne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.