Meta, kozmik lisan çevirisi için yapay zeka dayanaklı sistem geliştiriyor

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın çatı şirketi Meta, şirketin metaverse planlarına hizmet edeceğini düşündüğü yeni bir projeyi duyurdu. Şirket, dünyadaki tüm insanların birbirleriyle bağlantı kurmalarına imkan tanıyacak ve bu sayede dijital kozmosta etkileşimi kolaylaştıracak yapay zeka tabanlı kozmik konuşma çeviri sistemi üzerinde çalışıyor.

Çeviri sistemleri için data kıtlığı kıymetli sorun

Meta, sergileyecekleri yapay zeka dayanaklı çeviriye yönelik uzun vadeli iki farklı yaklaşımı açıkladı. Şirket birinci olarak No Language Left Behind ismini verdiği sistemle daha az eğitim örneği kullanarak lisanı çevirmeyi öğrenebilen yapay zeka modelleri oluşturacak. Temel olarak bu sistem, pek yaygın olmayan lisanlar için geliştirilecek. İkinci sistem olan Universal Speech Translator ile Meta, konuşmayı bir lisandan başkasına gerçek vakitli olarak çevirmeye odaklanacak.

Şirket, bu iki sistemi geliştirirken karşılaşacakları üç farklı zorluktan da bahsetti. Bahsedilen zorluklardan birincisi tüm lisanları birbiri ortasında çevirecek makine çevirisi(MT) için yetersiz bilgi kümesinin olması olarak gösteriliyor. Başka zorluk ise sistemler daha fazla lisanla büyüdükçe ortaya çıkan modelleme zorlukları olacak. Meta ayrıyeten sonuçları kıymetlendirmek ve geliştirmek için yeni yollar bulmaları gerektiğini söylüyor.

Meta blog gönderisinde: “Metin çevirileri için MT sistemleri, tipik olarak, açıklamalı bilgilerin milyonlarca cümlesinden öğrenmeye dayanır. Bu nedenle, yüksek kaliteli çeviri yapabilen MT sistemleri, sırf web’e hakim olan birkaç lisan için geliştirilmiştir. Başka lisanlara genişlemek, seyrek web varlığına sahip lisanlardan eğitim örnekleri edinmenin ve kullanmanın yollarını bulmak manasına gelir.” tabirleri yer aldı.

Facebook Reels yaygın kullanıma sunuldu

14 sa. evvel eklendi

Bahsedilen iki sitemi de hayata geçirip daha kapsayıcı ve ilişkili bir dünya hedefleyen Meta, dijital ve fizikî dünyaları meta bilgi tabanında bir ortaya getirerek insanların komşularıyla muhabbet etmeleri üzere hiç tanımadıkları beşerlerle basitçe etkileşime girebileceklerini belirtiyor.

  • Anasayfa
  • Internet
  • Toplumsal Medya Haberleri
  • Meta, konuşulan tüm lisanlar için çeviri sistemi geliştiriyor

About admin

Check Also

Elon Musk, Twitter teklifinde fiyat kırabilir

En hareketli toplumsal ağ olarak kabul edilen Twitter’ı pay başı 54.20$ olarak satın almaya hazırlanan Elon Musk pürüz çıkarmaya başladı. Ne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.