Microsoft DirectStorage argümanlı geliyor: Windows 11’in işlemci yükünü azaltacak

Geçtiğimiz hafta yeni kuşak konsolların en değerli gelişmelerinden biri olan DirectStorage dayanağını Windows’a getireceğini duyuran Microsoft, PC oyunlarında ihtilal yaratacak teknoloji hakkında yeni açıklamalarda bulundu.

İşlemci yükünü azaltacak

Bilindiği üzere NVMe şoförlerin yüksek data transfer suratlarından yararlanan DirectStorage, işlemci kısıtlamalarının önüne geçilerek dataların süratli bir biçimde ekran kartına gönderilmesini sağlıyor. Data transferinde yaşanacak bu gelişmeye ek olarak Microsoft, NVMe SSD ile çalışan Windows 11 bilgisayarlarda DirectStorage takviyesinin işlemci yükünü yüzde 40’a kadar azaltabileceğini söylüyor.  

En az 2,5 GB/sn sürate sahip bir SSD tahlili önerilen ve Windows 10 işletim sistemi tarafından da desteklenen yeni özelliğin ”Xbox sürümü ile tıpkı olmadığını ve PC için özel olarak oluşturulduğunu” söyleyen Microsoft yazılım mühendisi Cooper Partin, DirectStorage’in Windows 10’da Win32 API’leri üzerine inşa edilmiş optimize bir IO katmanı kullanacağını ve iş üretimi için en yüksek performansı sunacağını lisana getirdi.

DLSS’in rakibi Intel XeSS savlı geliyor: İşte ayrıntılar

22 sa. evvel eklendi

Bununla birlikte paralel olarak sıkıştırılmış bilgilerin açılması ve yüklenmesinde büyük yarar sağlayacak yeni teknoloji, oyun geliştiricilerinin birden çok data sıkıştırma kümesi oluşturmasına da imkan tanıyacak.

  • Anasayfa
  • Yazılım
  • Windows Haberleri
  • Microsoft Windows 11’in performansını arttıracak: İşte ayrıntılar

About admin

Check Also

Epic Games’te Mega İndirim periyodu başladı: İndirim kuponu döndü

Epic Games'te yeni indirim devri başladı. Mega İndirim Mayıs 2022 ismi ile başlayan indirimlerle birlikte kuponlar da geri döndü. Epic ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.