Microsoft, Office VBA makrolarını varsayılan olarak devre dışı bırakacak

Microsoft, Office uygulamalarında VBA (Visual Basic for Application) makrolarının varsayılan olarak devre dışı bırakılacağını duyurdu. Bu değişiklik, makûs hedefli yazılımların yayılmasını önlemek için yapılmış ve internet’ten indirilen ve makro içeren Word, Access, Excel, PowerPoint ve Visio uygulamalarına yönelik belgeler için geçerli olacak.

Windows 11 yakında bilgisayarınıza Eko Puanı verecek

8 sa. evvel eklendi

Excel üzere ofis uygulamaları, komut evraklarını çalıştırabilir ve çeşitli süreçleri otomatikleştirmek ve dış kaynaklardan data almak için “faal içerik” kullanabilir. Sorun şu ki, güvenilmeyen kaynaklardan makro çalıştırırken, tam olarak ne indirdiklerini ve ondan sonra hangi hareketlerin gerçekleştirildiğini söylemek imkansızdır. Geçmişte Microsoft, makrolarla bağlantılı güvenlik problemini kabul ederek kullanıcıyı uyaran ve makroyu çalıştırmadan evvel ek onay gerektiren bir açılır iletiyi Office’e entegre etmişti.

Nisan 2022’de uygulanmaya başlayacak

Yazılım devi teknik olarak yalnızca internetten indirilen makroları engelleyecek. Birebir vakitte, dijital imzaya ve güvenlik sertifikasına sahip emniyetli kaynaklardan gelen makrolar yüklenmeye devam edecekler. Ayrıyeten, kullanıcı bu belgeyi daha evvel açtıysa ve açılır bildiride “İçeriği dahil et” seçeneğini seçtiyse, makro muteber olarak kabul edilecek. Microsoft kurumsal müşterileri ise Küme Unsuru özelliğini kullanarak makroları yönetebilecekler.

Mevcut bilgilere nazaran Nisan 2022‘de kelam konusu yenilik Office 365‘te karşımıza çıkacak. Daha sonrasında da Office LTSC, Office 2021, Office 2019, Office 2016 ve Office 2013‘ü etkileyecek.

  • Anasayfa
  • Yazılım
  • Öbür Yazılım Haberleri
  • Microsoft, Office VBA makrolarını devre dışı bırakacak

About admin

Check Also

Epic Games’te Mega İndirim periyodu başladı: İndirim kuponu döndü

Epic Games'te yeni indirim devri başladı. Mega İndirim Mayıs 2022 ismi ile başlayan indirimlerle birlikte kuponlar da geri döndü. Epic ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.