Microsoft, Ukrayna’yı gaye alan Rusya merkezli siber hücumları önledi

Microsoft, Rusya dayanaklı bilgisayar korsanlarının Ukrayna’daki medya kuruluşları da dahil olmak üzere birçok kurumu gaye alan akınlarını engellediklerini duyurdu. Fancy Bear olarak da bilinen “Strontium” kümesinin ABD ve AB’de de kimi kuruluşlara ataklar düzenlediği belirtildi.

Ukrayna’da siber akınlar artıyor

Microsoft paylaştığı bir blog gönderisiyle geçtiğimiz günlerde, yıllardır faaliyetlerini takip ettikleri Rusya‘nın askeri istihbarat teşkilatı olan GRU kontaklı Strontium kümesinin Ukrayna’da kimi kurumlara akınlar gerçekleştirdiğini tespit ettiklerini açıkladı. Bu hafta ise kümenin kimi taarruzlarını engellemeyi başardıklarını söyledi.

Ukrayna’daki birçok kuruluşun haricinde ABD ve AB’de de faaliyetlerini sürdüren Strontium, birtakım niyet kuruluşlarıyla birlikte dış siyasetle ilgili hükümet kurumlarını da maksat aldı. Microsoft, bu atakların gerisindeki gayenin gayelerinin sistemlerine uzun vadeli erişim sağlamak, fizikî istilaya taktik dayanak sağlamak ve hassas bilgileri sızdırmaya çalışmak olduğunu düşünüyor.

Hydra karanlık internet ağına operasyon

3 gün evvel eklendi

Rusya ve Ukrayna ortasında gerçekleşen savaşın başlamasından evvel de Ukrayna’ya karşı siber akınların ağır bir halde gerçekleştirildiğini belirten Microsoft, her şey düzelene kadar Ukrayna’yla birlikte çalışmaya devam edeceklerini söylüyor. Teknoloji devi ayrıyeten gelecek günlerde siber akınlara yönelik kapsamlı bir rapor yayınlayacak.

  • Anasayfa
  • Internet
  • Siber Güvenlik Haberleri
  • Microsoft, Ukrayna’yı hedefleyen Rus siber akınları önledi

About admin

Check Also

Elon Musk, Twitter teklifinde fiyat kırabilir

En hareketli toplumsal ağ olarak kabul edilen Twitter’ı pay başı 54.20$ olarak satın almaya hazırlanan Elon Musk pürüz çıkarmaya başladı. Ne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.