Milyonlar kullanıyor: İşte Ukrayna çıkışlı teknoloji uygulamaları

Dünya kamuoyu Rusya-Ukrayna savaşıyla çalkalanırken, Forbes Ukrayna Genel Yayın Direktörü Mike Sapiton, “Bu savaş Ukrayna ile ilgili değil. Bu hepinizle ilgili.” paylaşımında bulunarak dünyanın birçok yerinde kullanılan Ukrayna kökenli kıymetli teknolojileri hatırlattı.

İşte Rusya işgali altındaki Ukrayna’nın teknoloji dünyasına kazandırdığı o teknolojiler:

Ukrayna’daki vatandaşlarımıza fiyatsız konuşma ve internet paketi

8 sa. evvel eklendi

1. WhatsApp

Facebook’un 2014 yılında 19.3 milyar dolara satın aldığı WhatsApp, Ukraynalı göçmen Jan Koum tarafından kuruldu. Koum, 1976’da Rusya’nın askeri operasyon başlattığı Fastiv’de Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

2. PayPal

Dünyanın önde gelen dijital ödeme hizmetlerinden PayPal’ın kurucu ortağı Max Levchin de Ukrayna kökenli. 1975’te Ukrayna’nın başşehri Kiev’de doğan Levchin, 1998’de PayPal’i kurdu.

3. Snapchat

Snapchat’in alametifarikalarından maskeleme teknolojisinin altında da de Ukrayna merkezli Yurii Monastyrshin tarafından ortaklaşa kurulan fotoğrafçılık teşebbüsü Lookery imzası yer alıyor. Snapchat, bu teknolojiyi uygulamaya kazandırmak için 2015 yılında Looksery’yi 150 milyon dolara satın almıştı. Bu muahede, Ukrayna tarihindeki en büyük satın alma olmuştu.

4. CleanMyMac

Kiev, Mac bilgisayarlardaki gereksiz ve makûs emelli yazılımları temizleyen CleanMyMac uygulamasının geliştiricisi MacPaw’ın da merkez üssü pozisyonunda. CleanMyMac, dünya çapında 30 milyondan fazla kullanıcıya sahip.

5. Grammarly

Ukrayna’dan çıkan en büyük teknoloji şirketlerinden biri de Grammarly. İnsanlara lisan bilgisi açısından yanlışsız ve yanılgısız içerik yazma konusunda yardımcı olan Grammarly, 2009 yılında Ukraynalı Max Lytvyn, Alex Shevchenko ve Dmytro Önder tarafından kuruldu.

6. Solano

Dünyanın en tanınan blokziniciri ağlarından Solano da Ukrayna kökenli Alex Yakovenko tarafından kuruldu. SOL isminde kendi kripto para ünitesine de sahip olan Solano platformu, 400’den fazla DeFi, NFT ve Web3 projesine de mesken sahipliği yapıyor.

7. GitLab

Ukrayna’da yaşayan Dmitriy Zaporozhets, geliştirici takımların daha verimli bir biçimde işbirliği yapmasına yardımcı olmak için 2011’de Ukrayna’daki konutundan GitLab’ı kurdu.

8. People.ai

İşletmelerin satış gruplarının verimliliğini artırmaya yardımcı olan ve elle bilgi girişini otomatikleştiren kestirime dayalı satış idare platformu People.ai da Ukraynalı Oleg Rogynskyy tarafından kuruldu. Rogynskyy, Ukrayna’nın en başarılı Silikon Vadisi girişimcileri ortasında sayılıyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Zamazingo Haberleri
  • Milyonlar kullanıyor: İşte Ukrayna çıkışlı teknoloji uygulamaları

About admin

Check Also

Elon Musk, Twitter teklifinde fiyat kırabilir

En hareketli toplumsal ağ olarak kabul edilen Twitter’ı pay başı 54.20$ olarak satın almaya hazırlanan Elon Musk pürüz çıkarmaya başladı. Ne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.