Milyonlarca Android kullanıcısının bilgilerini toplayan yazılım ortaya çıktı

Akıllı telefon kullanıcılarının 5 milyar düzeyine yaklaşması ve bunun 3 milyar civarının Android tarafında olması siber saldırganlar yanında istihbarat kurumlarının da dikkatini çekiyor. Bu hafta farklı bir yazılım ortaya çıktı. 

Milyonlarca aygıtta var

ABD ulusal güvenlik ajansları için siber istihbarat tahlilleri geliştiren Measurement Systems teşebbüsüne ilişkin bir yazılım geliştirme aracının hava durumundan radar uygulamalarına ve dua uygulamalarına kadar pek çok uygulamada yer aldığı tespit edilmiş. 

Inverse Finance manipüle edildi

3 gün evvel eklendi

MS teşebbüsü geliştiricilere bu aracın kullanımı için ödeme yapıyor. Kullanıcının mail adresi, telefon numarası ve hassas GPS pozisyonu üzere datalar toplanırken geliştiricilere de bir denetim paneli üzerinden çeşitli metrikler sağlanıyor. Teşebbüs geliştiricilere operatörler ve finans servisleri ismine çalıştığını tabir etmiş. 

Aracın yaklaşık 60 milyon aygıtta kullanıldığı varsayım ediliyor. MS teşebbüsü savları reddetse de haberin duyulmasının akabinde yazılım aracı bilgi toplamayı durdurmuş. Google pek çok uygulamayı mağazadan kaldırmış lakin hala  bu aracı taşıyan uygulamalar olduğu söz ediliyor. 
 

  • Anasayfa
  • Taşınabilir Teknolojiler
  • Taşınabilir Uygulamalar Haberleri
  • Android kullanıcıları dikkat!

About admin

Check Also

50MP ana kameralı Vivo Y75 4G tanıtıldı! İşte ayrıntılar

Vivo bugün yeni 4G dayanaklı modeli Vivo Y75'i piyasaya sürdü. Fiyatına nazaran kâfi özellikler sunan Vivo Y75, 50MP ana kamerası ile dikkat ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.