Mitokondri naklinde yüksek verimlilik sunan bir metot geliştirildi


Hücrede güç üreten organel olan mitokondri, hücresel fonksiyonda merkezi bir rol üstleniyor ve bu yüzden mitokondrinin fonksiyonunu yerine getirememesi birçok sorunu de beraberinde getiriyor. Geliştirilen yeni bir metot, mitokondriyi canlı bir hücreden başkasına eşsiz bir verimlilikle nakledebilmeye imkan tanıyor.

Hücreden hücreye mitokondri transferi

Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları, mitokondriyal disfonksiyondan etkilenen dokuları gençleştirmenin bir yoluna giden birinci adımı attıklarını belirtiyorlar. Araştırma takımı, nanoşırıngalar yardımıyla sağlıklı mitokondrinin hasarlı dokulara enjekte edilmesini sağlayarak mitokondriyal transplantasyonda yeni bir metot geliştirdi.

Grup, bu çalışma için özel geliştirilmiş bir silindirik nanoşırınga kullanarak sağlıklı hücrelerin zarını delip global mitokondriyi emdikten sonra farklı bir hücrenin zarını delip mitokondriyi nanoşırıngadan alıcı hücreye geri pompaladı.

Nanoşırınganın pozisyonu, dönüştürülmüş bir atomik kuvvet mikroskobundan gelen lazer ışığıyla denetim ederken bir basınç regülatörü, mililitrenin milyonda biri aralığında hacimlerde sıvı aktarılmasına imkan tanıdı.

Gerçekleştirilen laboratuvar testlerinde nakledilen mitokondrinin %80 oranla hayatta kalma oranına sahip olduğu gözlemlendi. Transplantasyondan yaklaşık 20 dakika sonra yeni hücrenin filamentli ağı ile birleşmeye başladığı belirtiliyor.

Birinci sefer insan kanında mikroplastik tespit edildi

3 gün evvel eklendi

Araştırmacılar, geliştirdikleri yeni yolun yaşlandıkça metabolik aktivitede düşüş gösteren kök hücreleri gençleştirmek için kullanılabilmesinin yanında şu an için mitokondrinin endosimbiyoz ismi verilen evrimsel bir süreçle nasıl ortaya çıktığını incelemek için bu tekniği kullanmayı planlıyorlar.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • Mitokondri naklinde yüksek verimlilik sunan usul geliştirildi

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.