Müsilaj teklifi bu hafta TBMM’ye sunulacak

Geçen sene Marmara Denizi’nde önemli boyutlara ulaşan ve su altı hayatı tehdit eden müsilaj hakkındaki yasa teklifi sonunda hazırlandı. AK Parti’nin 30 unsurdan oluşan müsilaj düzenlemesi, bu hafta TBMM Başkanlığı’na sunulacak.

Hazırlanan yasa teklifi ile birlikte Marmara Denizi’nin pak tutulması ve düzenlemeye uyamayanların cezalandırılması planlanıyor. Ayrıyeten denizi temizlemeyen belediyelere de yaptırım uygulanacak.

İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi zarurî olacak

Marmara Havzası’na komşu tüm vilayetlerde İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi kurma zaruriliği olacak. Tüm evsel ve endüstriyel atık suları ileri biyolojik arıtmaya tabi tutulacak ve arıtma tesislerinde suyun geri kazanımı sağlanacak. İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisleri sayesinde Marmara Denizi’nin azot-fosfor yükü azaltılacak.

Bakan Kurum’dan müsilaj açıklaması

2 hf. evvel eklendi

İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi kurma yetkisi belediyelere verilecek. Belediyeler, maddeyle belirlenen mühlet içerisinde proje hazırlamazsa, bu yetki otomatik olarak Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’na geçecek. Bakanlık, bu masrafları ise ilgili belediyenin kaynağından kesecek. Tesis kurmayanlara idari ceza uygulanacak.

Teklifle birlikte sanayi tesislerinin atıklarına çeşitli kurallar getiriliyor. Bu kurallara uymayan tesislere idari para cezası verilecek. Düzenlemenin TBMM’ye sunulmasının akabinde 30 unsurun tüm ayrıntıları ortaya çıkacak.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Zamazingo Haberleri
  • Müsilaj teklifi bu hafta TBMM’ye sunulacak

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.