MWC22’ye damga vuran teknolojiler: Dövme yapan yazıcı, 18GB RAM’li telefon, 240W şarj ve dahası

COVID-19 pandemisi sebebiyle iki yıldır düzenlenemeyen dünyanın en büyük taşınabilir sanayi fuarı Taşınabilir Dünya Kongresi, ortadan geçen iki yılın ardından bu sene tekrardan kapılarını açtı. Pandeminin gölgesinde geçen fuar, beklenilenin tersine çok fazla heyecan yaratmasa da dikkat alımlı duyurulara da konut sahipliği yapmadı değil. İşte taşınabilir teknoloji dünyasının geleceğinin formlandığı fuara damga vuranlar:

iPhone SE 3, iPad Air 4 ve yeni Mac’lerin çıkış tarihi belirli oldu

2 gün evvel eklendi

240W gücünde Oppo SuperVOOC süratli şarj: 9 dakikada %0’dan %100’e şarj

Oppo, Taşınabilir Dünya Kongresi’nde dünyanın en süratli akıllı telefon şarj teknolojisini duyurdu. 240W gücündeki SuperVOOC süratli şarj teknolojisiyle 4500 mAh büyüklüğündeki pil, 9 dakikada %0’dan %100’e şarj olabiliyor. Oppo, yüksek süratli şarjın pil sıhhatine verdiği ziyanı ekarte etmek için de pil sıhhati motoru ismini verdiği bir sistem geliştirmiş durumda. Özel bir çip ve yazılım tarafından denetim edilen bu sistem sayesinde 1600 şarj döngüsünden sonra bile bataryanın orjinal kapasitesinin %80’ini korunuyor.

Hem içe hem dışa katlanabilen telefon: TCL Ultra Flex

Katlanabilir telefon konseptleriyle dikkatleri üzerine çeken TCL, MWC22’de 360 derece hem içe hem de dışa katlanabilen ekranlı telefonu TCL Ultra Flex’i duyurdu.

Bedene dövme yapan yazıcı: Prinker

MWC22’nin el enteresan eserlerinden biri de Prinker oldu. Mürekkep kartuşu biçimindeki el tipi bir mürekkep püskürtmeli yazıcı olan Prinker, bedeninizin çabucak hemen her yerine süreksiz dövmeler yapmanızı sağlıyor.

18GB RAM’e sahip telefon: Lenovo Legion Y90

Fuarın ses getiren eserlerinden biri de oyun odaklı geliştirilen Lenovo Legion Y90 oldu. 18GB’a kadar RAM opsiyonu sunmasıyla dikkat çeken telefon, günümüz koşullarında bir akıllı telefonda olabilecek en üst donanımlara konut sahipliği yapıyor.

ARM işlemcili birinci ThinkPad: Lenovo ThinkPad X13s

MWC 2022 fuarında pek çok dizüstü bilgisayar sahneye çıkaran Lenovo’nun birinci defa ARM işlemciye yer verdiği bir ThinkPad modeli de vardı. ThinkPad X13s dizüstü modeli 29 saate varan rekor kullanım mühletlerine ulaşıyor.

Dünyanın birinci ticari Wi-Fi 7 çipi: Qualcomm FastConnect 7800

MediaTek’in WiFi 7 teknolojisini birinci sergileyen şirket unvanını almasının akabinde Qualcomm da birinci ticari Wi-Fi 7 tahlilini Taşınabilir Dünya Kongresi’nde duyurdu. Qualcomm FastConnect 7800 çipi, 5.8 Gbps sürat ve 2 ms’nin altında gecikme mühleti vadediyor. Birinci Wi-Fi 7 aygıtlarının 2025 yılına kadar kullanıma sunulmasını beklemiyor.

Xiaomi’nin robot köpeği CyberDog

Geçtiğimiz yıl ağustos ayında duyurulan robot köpek CyberDog, MWC22’de sahneye çıkan en enteresan eserlerden biri oldu. CyberDog, NVIDIA Jetson Xavier NX çipini temel alıyor ve çevresini algılamasını sağlayan ultrasonik, kamera ve GPS alıcıları dahil 11 sensöre sahip.

  • Anasayfa
  • Taşınabilir Teknolojiler
  • Cep Telefonları Haberleri
  • 2022 Taşınabilir Dünya Kongresi’ne damga vuran teknolojiler

About admin

Check Also

50MP ana kameralı Vivo Y75 4G tanıtıldı! İşte ayrıntılar

Vivo bugün yeni 4G dayanaklı modeli Vivo Y75'i piyasaya sürdü. Fiyatına nazaran kâfi özellikler sunan Vivo Y75, 50MP ana kamerası ile dikkat ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.