NASA, 50 yıllık mühürlü Ay örneğini açıyor

NASA, Ay hakkında daha fazla bilgi edinmek ve çıkarılan sonuçları yeni misyonlar için kullanmak ismine 50 yıl evvel gerçekleştirilen Apollo vazifesiyle toplanan ve doğal uydumuzda vakumlanıp mühürlenerek şimdiye kadar korunan numune tüpünü açıyor.

50 yıllık Ay numunesi gelecek misyonlara ışık tutacak

NASA’nın bu mühürlü örnekleri saklamasının sebebinin gelecek kuşaklarda araştırma teknolojilerinin gelişmesiyle farklı muhtaçlığa yönelik incelemeler yapılabilmesi ismine korunması olduğu belirtiliyor. Apollo 17 vazifesiyle alınan numune bu yıl  Aralık’ta tam 50 yaşında olacak.

NASA’dan Thomas Zurbuchen, 50 yıllık örneklerin gelecek misyonlar konusunda yardımcı olacağını vurgulayarak: “Apollo iniş alanlarındaki Ay örneklerinin jeolojik tarihini ve evrimini anlamak, Artemis sırasında karşılaşılabilecek örnek cinslerine hazırlanmamıza yardımcı olacak. Artemis, Ay’ın Güney Kutbu’nun yakınından soğuk ve mühürlü örnekleri geri getirmeyi amaçlıyor. Bu örnekleri toplamak ve taşımak, tahlil etmek ve gelecek jenerasyon bilim insanları için Dünya’da depolamak için gereken araçları anlamak için bu heyecan verici bir öğrenme fırsatı.” sözlerinde bulundu.

5300 yıllık kafatasında en eski kulak ameliyatına dair izler var

1 hf. evvel eklendi

Numuneyi dikkatli bir halde açma süreci başladı. Bilim insanları evvel numune tüpünü delecek ve sıkışabilecek gazları toplayacak. Tüpteki gaz çıkarıldıktan sonra bu ilkbaharın sonlarında numune tüpten çıkarılarak incelenmeye başlanacak.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Uzay Haberleri
  • NASA, 50 yıllık mühürlü Ay örneğini açıyor

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.