NASA, Artemis 1 misyonu için roket testini 12 Nisan’a erteledi

NASA, Artemis 1 misyonu kapsamında Uzay Fırlatma Sistemi(SLS) roketinin “wet dress rehearsal” basamağı yeni bir tarihe ertelendi. 12 Nisan’da gerçekleştirilecek olan prova, geri sayım prosedürlerini güzelleştirmek ve kritik modelleri ve yazılım arayüzlerini doğrulamak için bir fırsat olarak gösteriliyor.

Gerekli olması halinde montaj binasına geri dönebilir

Uzay ajansı, bir helyum çek valfinde bir meseleyle karşılaştılar. Sıvı yahut gazın makul bir istikamette akmasına müsaade veren ve geri akışı önleyen bir valf çeşidi olan çek valfte sorun yaşanması testlerin gerçekleştirilmesi için beklenen zamanlanın değiştirilmesini gerektirdi.

NASA‘dan yapılan açıklamada: “Değiştirilen test için gerekli yükleme prosedürlerinde yapılan değişiklikler nedeniyle, “wet dress rehearsal” testinin 12 Nisan Salı günü istasyonlara davet ve 14 Nisan Perşembe günü tanklama ile devam etmesi planlanıyor.” sözleri yer aldı.

HAWC hipersonik füzenin testi muvaffakiyetle gerçekleştirildi

1 gün evvel eklendi

Mühendisler, valfi düzeltmek için çalışıyorlar lakin gerekli görülmesi halinde Uzay Fırlatma Sistemi(SLS) roketi ve Orion Uzay Aracı, montaj binasına geri getirilecek ve valf değiştirilecek.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Uzay Haberleri
  • NASA, Artemis 1 misyonu için roket testini 12 Nisan’a erteledi

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.