NASA, HiRISE’ın çektiği Mars kumullarını paylaştı

NASA, Mars Reconnaissance Orbiter‘in kamerası olan HiRISE ile çekilmiş kızıl gezegenin bir kraterinin içindeki kum zirvelerinin imajını paylaştı. Manzara, Mars’ın Tyrrhena Terra bölgesinde kaydedildi.

Mars’ın jeolojik çeşitliliği

NASA bilim insanları, kızıl gezegenin kraterinde eski killeri ararken HiRISE, fotoğrafı paylaşılan kum doruklarını yakaladı. Yıldız kumulları olarak isimlendirilen bu kumullar, rüzgarın farklı istikametlerden esmesi sonucunda kraterlerin içinde oluşuyorlar.

Uzay ajansı paylaşılan manzaranın açıklamasında: “Birçok HiRISE imajında yakalanan Mars’ın şaşırtan bir istikameti, küçük bir alandaki jeolojik çeşitliliktir.” sözlerine yer verdi.

Erken kainatın en büyük ve en detaylı simülasyonu oluşturuldu

1 gün evvel eklendi

Yüksek Çözünürlüklü Görüntüleme Bilim Deneyi(HiRISE), gezegene ulaştığı 2006 yılından bu yana Mars yüzeyinin 54 binden fazla imajını kaydetti. Çekilen manzaralar yeni keşiflere imkan tanımakla bir arada farklı vazifelerde iniş alanlarının belirlenmesine de yardımcı oldu.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Uzay Haberleri
  • NASA, HiRISE’ın çektiği Mars kumullarını paylaştı

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.