NASA, James Webb Uzay Teleskopu’ndan gelen birinci manzaraları yayınladı


NASA, James Webb Uzay Teleskopu‘ndan gelen birinci manzaraların bir mozaiğini paylaştı. Oluşturulan mozaik imaj, bir yıldızın teleskopun altın kaplamalı 18 adet altıgen kesimden oluşan birincil aynasının her birinden elde edilen 18 farklı görünümünü sergiliyor.

James Webb’den birinci imgeler

10 milyar dolara mal olan ve geçtiğimiz yılın son günlerinde fırlatılan James Webb Uzay Teleskopu, kainatın 13.6 milyar yıl öncesine dair bilgiler sunacak. NASA, yeni bir blog gönderisinde uzay teleskopunun 2 Şubat’tan itibaren yakaladığı birinci imajlardan oluşturulan bir mozaiği paylaştı.

Birincil aynayı oluşturan 18 farklı aynanın her birinden toplanan ışık, ikincil aynaya yansıtıldı. Buradan yansıtılan ışıklar teleskopun Yakın Kızılötesi Kamera’sına (NIRCam) yönlendirilerek imgeler elde edildi. HD 84406 isimli yıldızın kestirimi pozisyonu çerçevesinde 156 farklı pozisyona tekrar yönlendirme yapıldı. NIRCam’in 10 dedektörü kullanılarak toplamda 54 GB büyüklüğünde bir ham data sağlandı. 1560 manzaradan yararlanılarak oluşturulan en son imaj, 2 milyardan fazla piksele sahip. NASA tarafından paylaşılan manzara, bu büyük görselin sadece orta kısmını gösteriyor.

NASA, Mars’tan örnekler getirecek roketin geliştiricisini seçti

3 gün evvel eklendi

NASA araştırmacıları, bu birinci çalışmanın kendilerini çok heyecanlandırdığını belirtirken tekrar de bunun James Webb Uzay Teleskopu‘nun yetenekleri hakkında çok fazla referans teşkil etmeyeceğini söylüyor. Araştırma takımı, önümüzdeki süreçte 18 aynadan elde edilen manzaranın tek bir yıldızı gösterecek biçimde olmasını sağlamak ismine ayna modüllerini kademeli olarak ayarlayacak.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Uzay Haberleri
  • James Webb Uzay Teleskopu, birinci defa bir yıldız görüntüledi

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.