NASA kırışıklık tersi krem yapacak

Yaşlanma ile gelen kırışıklıklar hepimizin ortak sorunu. Bunun için yaşlanma tersi kremler, serumlar üzere birçok kozmetik eserler kullanıyoruz. Kırışıklıklarımız olmasın diye bol su içiyoruz, güneş kremi kullanıyoruz, kaşlarımızı çatmamaya çalışıyoruz. Lakin bunlara her ne kadar dikkat etsek de muhakkak bir yaşa geldikten sonra cildimizde azalan kolojenden dolayı cildimiz esnekliğini kaybedip kırışıyor.

Ay’a çarpacak roket modülü, Falcon 9’a ilişkin değil

5 gün evvel eklendi

Astronotların cildi, uzayda yer çekimi olmamasından dolayı pul pul ve kuru olabilmekte. Yapılan uzay seyahatleri astronotların gen davranışlarını değiştirerek yaşlanmayı da hızlandırabiliyor. Lakin NASA, bu dezavantajı avantaja çevirmek niyetinde.

NASA, Memleketler arası Uzay İstasyonu‘nda yaptığı araştırmalar için sık sık özel şirketlerle iş birliği yapıyor. Yörüngede bulunan Milletlerarası Uzay İstasyonu, yer çekimsiz ortamda yapılacak deneyler için eşsiz bir yer. Diş macunu dalının devlerinden Colgate-Palmolive, NASA ile anlaşarak Milletlerarası Uzay İstasyonu’nda ağız sıhhati ve cilt sorunlarıyla ilgili araştırmalar yapacak.

Yapılacak araştırmalar için tek bir donörden alınan hücrelerin, araştırma gereçlerinin ve mürettebat erzakının bulunduğu uzay aracı 19 Şubat‘ta NASA’nın Wallops Uçuş Tesisi’nden fırlatıldı. Her şey yolunda giderse uzay aracı, 22 Şubat‘ta Milletlerarası Uzay İstasyonu’na ulaşacak.

Colgate, NASA’yla uzayda kırışıklık zıddı krem üretecek

NASA, Colgate‘in yapmak istediği araştırmalara takviye veriyor. Pekala Colgate, NASA’yı nasıl ikna etti?

Yapılacak çalışmalar astronotları uzayda korumak için kıymet arz etmekte. Zira uzun uzay vazifeleri için astronotlar sağlıklı bir cilde gereksinim duyuyor. Sağlıklı bir cilt ise beden ısısını düzenlemeye yardımcı olurken enfeksiyonlara karşı da koruyor. Lakin uzaydaki ortamdan dolayı astronotların cildi erken yaşlanıp hasar alabiliyor. Ciltte gerçekleşen hasarlar beraberinde daha makus sıhhat problemlerini da getirebilmekte. Bu sebepten dolayı NASA, Colgate’in yapmak istediği araştırmalara dayanak veriyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Uzay Haberleri
  • NASA kırışıklık zıddı krem yapacak

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.