NASA, Mars’tan örnekler getirecek roketin geliştiricisini seçti

NASA, Mars yüzeyinden Perseverance tarafından toplanan numuneleri gezegenimize getirmek için Mars Ascent Vehicle (MAV) geliştiricisi olarak Lockheed Martin Space‘i seçti. Mars Numune İade Programı kapsamında numuneleri inançlı bir halde Dünya’ya getiren birinci robotik gidiş-dönüş seyahati gerçekleştirilecek.

Mars numuneleri dünyaya getirilecek

Hafif ve küçük bir roket olacak MAV, getirdiği numunelerle beşerli seyahatler için değerli bilgiler sağlayacak. Mars Numune İade Programı, NASA ve Avrupa Uzay Ajansı’nın(ESA) ortaklaşa çalışmasıyla gerçekleştirilecek. NASA, MAV’ı Sample Retrieval Lander (SRL) ismi verilen uzay aracıyla Mars’ın yüzeyine taşıyacak.

SLR, MAV’ı Perseverance aracının geçtiğimiz yıl Şubat ayında indirildiği ve numune topladığı yer olan Jezero Krateri‘nin yakınına yahut içine indirecek. Daha sonra Perseverance’nin topladığı numuneler, MAV’a yüklenilecek ve MAV, Mars yörüngesinde numunelerin gezegenimize getirilmesini sağlayacak ESA önderliğinde geliştirilen Earth Return Orbiter (ERO) aracıyla buluşacak.

Yaklaşık 194 milyon dolar pahasındaki bu mukavele kapsamında Lockheed Martin şirketi, NASA’ya birden fazla MAV test ünitesi ve bir uçuş ünitesi teslim edecek. MAV’ın, Mars’ın sert şartlarına dayanabilmesi ve birden fazla uzay aracıyla çalışacak kadar uyarlanabilir olması gerekiyor. Bunun da geliştirme etabında birtakım zorluklar yaratabileceği düşünülüyor.

NASA, Memleketler arası Uzay İstasyonu’nu Pasifik’e düşürecek

3 gün evvel eklendi

Her şey yolunda giderse NASA, SRL’yi 2026 yılından evvel fırlatmayı planlıyor. Ayrıyeten, Mars yüzeyinden toplanan numunelerin 2030’ların başlarında ya da ortalarında gezegenimize getirilmesi bekleniyor.

NASA’nın blog gönderisinde bu vazifenin kıymetiyle alakalı: “Bu stratejik NASA ve ESA paydaşlığı, öbür bir gezegenden örnekleri geri getiren birinci misyon ve öteki bir gezegenin yüzeyinden birinci fırlatma olacaktır. Perseverance tarafından antik bir ırmak deltasının keşfi sırasında toplanan örneklerin, hayat potansiyeli de dahil olmak üzere Mars’ın erken evrimini ortaya çıkarmak için en güzel fırsatı sunduğu düşünülüyor.” sözlerine yer verildi.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Uzay Haberleri
  • NASA, Mars’tan örnekler getirecek roketin geliştiricisini seçti

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.